آرتروز زانو

مراحل آرتروز( ساییدگی) زانو

آرتروز زانو

خلاصه:

آرتروز شایع ترین شکل ورم مفاصل است که میلیون ها نفر در سرتاسر جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند. مراحل آرتروز به سه دسته ی مینور، متوسط و حاد تقسیم بندی می شود. آرتروز می تواند تمام استخوان ها و مفاصل بدن از جمله زانوها را تحت تاثیر قرار دهد. مفصل زانو متشکل از استخوان رانfemur؛ درشت نی tibia؛ استخوان کشککpatella و غشا زلاله ای synovial membrane می باشد. غشا زلاله ای یا سینوویال خود شامل مایع سینوویال است. مایع سینوویال به عنوان یک لوبریکانت یا روان کننده در مفصل زانو …

 

مراحل آرتروز( ساییدگی) زانو

آرتروز شایع ترین شکل ورم مفاصل است که میلیون ها نفر ،در سرتاسر جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند. مراحل آرتروز به سه دسته ی مینور، متوسط و حاد تقسیم بندی می شود. آرتروز می تواند تمام استخوان ها و مفاصل بدن از جمله زانوها را تحت تاثیر قرار دهد.

مفصل زانو متشکل از استخوان رانfemur؛ درشت نی tibia؛ استخوان کشککpatella و غشا زلاله ای synovial membrane می باشد. غشا زلاله ای یا سینوویال خود شامل مایع سینوویال است. مایع سینوویال به عنوان یک لوبریکانت یا روان کننده در مفصل زانو ایفای نقش می نماید. در انتهای استخوان ران ، غضروف مفصلی فمورال femoral articular cartilage   قرار گرفته که بر روی غضروف مفصلی درشت نی tibial articular cartilage  حرکت می کند.

در یک زانوی سالم، غضروف مفصلی؛ نرم، بدون ترک خوردگی یا شکاف و دارای استخوانی صاف می باشد. مایع سینوویال، خاصیت روان کنندگی داشته و دامنه ی حرکت کامل مفاصل و استخوان ها در حالت سالم، بدون احساس درد می باشد. به مرور زمان، آرتروز ؛ استخوان ، غضروف و مایع سینوویال را در زانو تحت تاثیر قرار می دهد.

آرتروز زانو در مرحله ی مینور ، غضروف مفصلی را دچار تغییراتی کرده و رفته رفته فضای بین استخوانی کاهش پیدا می کند. در این مرحله، غضروف به مرور زمان خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و ترک ها بر سطح آن پدیدار می شوند. از طرفی چون استخوان ها نمی توانند به راحتی روی غضروف ناهموار حرکت کنند ، استخوان تحریک شده ، سر استخوان های درگیر ضخیم می شود و خارهای استخوانی  bone spurs شکل می گیرند که با نام استئوفیتosteophyte  نیز شناخته می شود . آنها ممکن است بر روی مفصل زانو نیز گسترش یابند . درمان آرتروز در این مرحله با ورزش و کاهش وزن امکان پذیر است.

در آرتروز زانو  در مرحله ی متوسطmoderate ؛ آسیب های وارده به مفصل زانو افزایش یافته و سطح غضروف بین استخوان ها شروع به سایش بر روی یکدیگر کرده و فاصله ی بین استخوان ران و درشت نی نیز با گذشت زمان، کاهش می یابد.مقدار مایع بین مفصلی کم شده و خاصیت روان کنندگی آن دیگر همانند قبل نیست و خاصیت چسبناکی و کشسانی آن کاهش پیدا می کند. آرتروز زانو، استخوان subchondral را تحت تاثیر قرار می دهد. این استخوان دقیقا در قسمت زیرین غضروف زانو قرار گرفته و هیدروژن و اکسیژن مورد نیاز غضروف را فراهم می کند. تعداد استئوفیت ها یا خارهای استخوانی به تدریج در تعداد و سایز افزایش یافته و موجب زبری و ناهمواری روی مفصل زانو شده و این امر باعث می شود تا مفاصل زانو بر روی هم با دشواری حرکت کنند. درمان آرتروز زانو در مرحله ی متوسط با کاهش وزن، ورزش کردن ، مصرف مسکن ها ، تزریق استروئید و دیگر درمان های تجویزی رایج نیز همراه است.

در آرتروز زانوی حاد ، فضای بین مفاصل زانو از بین رفته یا بسیار اندک است و همین عامل موجب می گردد تا سرعت تخریب غضروف با سرعت بیشتری  صورت گیرد. زانوها در این مرحله متورم و دردناک می شوند. مایع سینوویال کاهش یافته و همین امر سبب می شود تا ساییدگی و درد در حین حرکت و جابجایی و حتی استراحت افزایش پیدا کند. پروتئین های مخرب ، غضروف و بافت نرم اطراف زانو را از بین می برند. خارهای استخوانی بیشتر توسعه یافته و استخوان ها ، نه غضروف ها، بر روی هم حرکت می کنند. با این شرایط ، حرکت و جابجایی، فعالیت های روزانه و کیفیت زندگی نیز تحت تاثیر قرار گرفته و دچار اختلال می شوند. درمان آرتروز زانو در مرحله ی حاد با جراحی جزئی یا کامل زانو و یا جایگزینی آن ، امکان پذیر خواهد بود.

اگر از آرتروز زانو رنج می برید ، حتما پزشک خود را در جریان قرار داده و در مورد گزینه های درمانی با وی مشورت کنید.

 

منبع: لینک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.