آمبولی ریه

آمبولی ریه

آمبولی ریه
آمبولی ریه

سیستم گردش خون، خون را از طریق یک شبکه پیچیده سرخرگها و سیاهرگها در درون بدن به گردش درمی آورد. سیستم وریدی بدن، بخشی از سیستم گردش خون است که از رگها استفاده می کند تا خون استفاده شده و بدون اکسیژن را به قلب و شش ها باز گرداند.

گاهی برجستگی های نامتعارفی در دیواره ی رگ ها وجود دارد ، به خصوص در مناطقی که خون به طور آهسته در جریان است مانند؛ دریچه های وریدی که ممکن است خون در این مناطق به دام بیافتد و لخته خون و یا ترومبوز ایجاد کند. این موضوع منجر به تولید فیباته اضافی در رگ ها می شود.  این موضوع علاوه بر تورم و بلاک شدن و یا بند شدن رگ، سبب شکسته شدن همه و یا بخشی از ترومبوز های وریدی می گردد و در مسیر جریان خون جاری میشوند.

این لخته خون معلق ممکن است در رگهای خونی کوچک موجود در ششها به دام بیافتد. به این سیر از اتفاقات آمبولی ریه گفته می شود.  آموبولی ریه معمولا سبب ایجاد تنگی نفس، سرگیجه، سرفه و درد در ناحیه قفسه سینه می گردد.

با پیشرفت آمبولی ریه، فرد حتما باید تحت مراقبت های پزشکی شدید قرار بگیرد.

مترجم و محقق : میترا کرمانیان

منبع : https://www.youtube.com/watch?v=tMrCwtzcVbU

 


 

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مقارن با اوج گیری حملات نظامی به کشور در جنگ تحمیلی (سال ۱۳۶۰) و نیاز مبرم کشور به تربیت نیروهای کارآمد در ارائه خدمات فوریت پزشکی، با ماموریت تربیت نیروی متخصص امدادگر و فوریت پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و با تغییر و بهبود شرایط کشور پس از جنگ، ماموریت خود را اعتلای سطح دانش و مهارت جامعه و متخصصان در حوزه سلامت قرار داد و تا کنون به عنوان یکی از اصلی ترین متولیان آموزش دوره های مهارتی شغل محور حوزه علوم پزشکی در کشور، نقش موثری در ارتقای سطح دانش ایفا نموده است. با توجه به اهمیت موضوع بهداشت و سلامت در جامعه و نقش آن در تحولات اساسی کشور، معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از مجموعه­ های پیشرو در ارائه خدمات آموزشی مرتبط و متناسب با نیازهای بهداشتی جامعه، اقدام به تدوین و ارائه دوره ­های کوتاه مدت آموزشی در حوزه­ های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، پیراپزشکی و عمومی نموده است تا علاوه بر انتقال دانش روز پزشکی، در زمینه توانمندسازی نیروهای متخصص و شاغل در حوزه سلامت ایفای نقش نماید. نوآوری و دقت در اجرای کیفی دوره ­ها براساس آخرین دستاوردهای پزشکی، برنامه­ ریزی و مدیریت صحیح و منظم، استفاده از اساتید مجرب دانشگاهی و ارائه گواهینامه پایان دوره معتبر از ویژگی­ های مهم دوره­ های آموزشی این معاونت محسوب می شود.

دیدگاه ها غیرفعال است