پزشک خانواده برنامه مشترک وزارت بهداشت و بیمه سلامت است

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نقش پزشک خانواده و نظام ارجاع در نظام سلامت بسیار مهم است. برنامه پزشک خانواده محصول مشترک وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت است که با قوت باید ادامه و توسعه یابد.

اولین جلسه ستاد هماهنگی کشوری برنامه پزشک خانواده در سال ۹۸ با حضور طاهر موهبتی و علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت برگزار و چالش‌های پیش روی برنامه پزشک خانواده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: نقش پزشک خانواده و نظام ارجاع در نظام سلامت بسیار مهم است. برنامه پزشک خانواده محصول مشترک وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت است که با قوت باید ادامه و توسعه یابد.
در ادامه محمد رضا میرزایی، مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت نیز در این جلسه ضمن ارائه گزارشی بیان کرد: در حال حاضر تعداد افراد تحت پوشش برنامه پزشک خانواده، ۲۸ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از روستاییان، عشایر و ساکنان شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت هستند. این جمعیت خدمات سطح یک سلامت شامل ویزیت و خدمات پیشگیری و مراقبت را با مشارکت وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در روستاها، مناطق عشایرنشین و شهرهای با جمعیت زیر ۲۰ هزار نفر دریافت می کنند.
وی افزود: خدماتی که این افراد دریافت می کنند شامل ویزیت پزشک عمومی، خدمات مامایی، خدمات دارو، پاراکلینیک، آزمایشگاه و تصویربرداری و خدمات بهداشتی است.
مدیرکل دفتر خدمات عمومی سازمان بیمه سلامت ادامه داد: اعتبار این برنامه در سال گذشته ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بود که هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان توسط سازمان بیمه سلامت و هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز توسط وزارت بهداشت تامین شد. برنامه پزشک خانواده توسط حدود ۶ هزار و ۷۶۰ پزشک و ۵ هزار و ۴۴۰ ماما در تمام روستاهای کشور و در ۳ هزار و ۹۷۰ مرکز جامع سلامت روستایی اجرا شده است.
میرزایی گفت: از سال گذشته حدود ۶۰ میلیون نفر توسط پزشکان خانواده، ۱۵ میلیون نفر توسط ماماها و حدود ۵ میلیون نفر نیز توسط دندان پزشکان ویزیت شدند، برنامه پزشک خانواده یک برنامه مشترک با وزارت بهداشت است که ۵۰ درصد اعتبارات آن توسط سازمان بیمه سلامت و ۵۰ درصد توسط معاونت بهداشت وزارت بهداشت تامین می شود.
علی رضا رئیسی نیز در این جلسه با اشاره به حادثه سیل اخیر و خدمات انجام شده توسط نیروهای بهداشت و مراقبان سلامت، گفت: اگر چه هنگام بروز حوادث همه مردم برای کمک و امداد رسانی در مناطق بحران زده حضور می یابند، اما به مرور از تعداد آنها کاسته می شود. نیاز مردم به کمک های بعدی بسیار مهم است و با گذشت زمان این نیروهای بهداشتی و مراقبان سلامت هستند که ضمن حضور مستمر در مناطق سیل زده همچنان و با همان شور و انرژی اولیه به وظایف خدمت رسانی خود ادامه می دهند، بنابراین توجه به نیاز و خواسته های نیروهای بهداشت و مراقبان سلامت مسئله مهمی است که نباید از آن غافل شد.
‏در این جلسه برنامه ریزی و هماهنگی‌های لازم جهت اجرای برنامه پزشکی خانواده در سال ۹۸ بین مسئولان سازمان بیمه سلامت و معاونت بهداشت انجام شد.

منبع ایرنا

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.