رد کردن لینک ها

کمک های اولیه حملات قلبی

کمک های اولیه

کمک های اولیه حملات قلبی

کمک های اولیه

خلاصه:

شخصی که دچار حمله ی قلبی شده ممکن است همه و یا تعدادی از این نشانه را احساس کند که شامل:احساس فشار و سنگینی ،ناخوشایند و درد مزمن در مرکز قفسه ی سینه ،گسترش درد از قفس سینه به شانه ها، پشت، گردن، فک ، دندان ها و یک یا هر دو دست و یا گاهی اوقات بالای شکم ،تنگی نفس …

شخصی که دچار حمله ی قلبی شده ممکن است همه و یا تعدادی از این نشانه را احساس کند که شامل:

-احساس فشار و سنگینی ناخوشایند و درد مزمن در مرکز قفسه ی سینه

-گسترش درد از قفس سینه به شانه ها، پشت، گردن، فک ، دندان ها و یک یا هر دو دست و یا گاهی اوقات بالای شکم

-تنگی نفس

-سردرد، سر گیجه و غش کردن

-تعریق

-حالت تهوع

حمله قلبی عموما موجب احساس درد در ناحیه ی قفسه ی سینه به مدت ۱۵ دقیقه می شود ولی می تواند هیچ گونه علامتی هم نداشته باشد. مهم است که از این موضوع آگاه باشیم علائمی به غیر از درد قفسه ی سینه ممکن است رخ دهد مانند احساس درد مداوم و مزمن در ناحیه ی گردن و فک.

بسیاری از افرادی که حملات قلبی را تجربه کردند ، علائم هشدار دهنده ی آن را ساعت ها، روزها و یا هفته ها پیش از وقوع  حمله خودشان را نشان دادند.

اگردچار حمله ی قلبی شدید چه اقداماتی را باید انجام دهید؟

-در ابتدا با ۱۱۵ تماس بگیرید. علائم حمله ی قلبی را نادیده نگیرید و به سادگی از آن عبور نکنید. اگر به خدمات اورژانس پزشکی دسترسی ندارید از یک همسایه یا دوست بخواهید که شما را به نزدیک ترین بیمارستان منتقل کنند.

-اگر به هیچ  چیز و یا فردی دسترسی ندارید آخرین راه حل شما رانندگی باشد. ولی مطمئن شوید که در هنگام رانندگی در این شرایط، خود و دیگران را به خطر نمی اندازید.

-آسپرین را بجوید و یا ببلعید مگر این که به آسپیرین حساسیت داشته باشید یا توصیه ی پزشک به شماست که هرگز از آسپرین استفاده نکنید.

-در صورت تجویز پزشک، نیتروگلیسیرین مصرف کنید. اگر احساس می کنید که دچار حمله ی قلبی شده اید و پزشک هم قبلا برای شما نیتروگلیسیرین را تجویز کرده است آن را مصرف کنید . هرگز به فرد دیگری که دچار حمله ی قلبی شده این دارو را ندهید چرا که ممکن است فرد را با خطرات دیگری رو به رو سازد.

-اگر فردی که دچار حمله ی قلبی است بیهوش شد CPR  و یا عملیات احیای قلبی ریوی ا شروع کنید. با ۱۱۵ تماس بگیرید ، آنها دستورالعمل هایی را برای احیا به شما می گویند و در واقع شما را تا رسیدن آمبولانس راهنمایی می کنند.

اگر نمی دانید که برای CPR دقیقا باید چه کارهایی را انجام دهید تنها توصیه می شود که سینه را با دست خود فشار دهید( حدود ۱۰۰ تا ۱۲۰ بار در دقیقه). در واقع با تماس با مرکز فوریت های پزشکی شما را برای انجام صحیح آن را تا رسیدن کمک راهنمایی می کند.

کمک های اولیه

منبع: لینک

کمک های اولیه


بنا به گزارش سازمان بهداشت جهاني اولين افرادي که به محل وقوع حادثه مي رسند نقش بسيار مهمي در پيشگيري از تبعات جدي عواقب ناشی از حوادث دارند و مي­توانند علاوه بر تلفن به اورژانس ، خاموش کردن آتش ، محافظت محل وقوع حادثه ، با انجام کمک هاي اوليه برای مصدومین احتمالی بسيار مؤثر واقع شوند. شاهداني که آموزش کمک هاي اوليه را ديده­اند مي­توانند از بسياري از مرگ­هاي ناشي از مشکلات تنفسي و خونريزي جلوگيري کنند.

بر این اساس معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با آغاز فعالیت خود از سال 1360 و با توجه به جنگ تحمیلی و نیاز مبرم به حضور نیروهای امدادگر در جبهه­ های نبرد، به صورت جدی در عرصه آموزش امداد و کمکهای اولیه به امر تربیت نیروهای امدادی پرداخت و از آن زمان به عنوان یکی از اصلی­ترین متولیان آموزش کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی نقش اثرگذاری در ارتقا دانش امدادگران در سطح کشور ایفا نموده است.

همچنین این معاونت با اعتقاد به پیروی از نظام آموزشی هماهنگ ، منسجم و مبتنی بر دانش روز پزشکی  از سال 86 همکاری مشترک خود را با مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آغاز نمود و به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سازمان در امر آموزش و تربیت نیروهای امدادگر اورژانس خدمات آموزشی ارزنده­ای را در سطح کشور ارائه نموده است.

 

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه