لوازم ضروری کمک های اولیه چیست

  • تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۱/۰۳
  • نظرات : بدون دیدگاه

لوازم ضروری کمک های اولیه چیست

 

پنس

پنس شی ضروری و اساسی در تمام جعبه های  کمک های اولیه است به ویژه اگر به پیاده روی و فعالیت در فضای باز علاقه مند باشید. سریع ترین روش برای برداشتن تراشه ها و یا تیغ های کوچک از روی پوست ، استفاده از پنس می باشد. قبل از استفاده از پنس آن را به طور کامل ضدعفونی کنید.

کرم هیدروکورتیزون

کرم هیدروکورتیزون یک درصد، برای خارش های ناشی از نیش حشرات بسیار تاثیرگذار است. این پماد نوعی کرم موضعی استروئیدی است و موجب کاهش خارش و التهاب می گردد.

ضد عفونی کننده ی دست و دستکش

اگر شما یا یکی از دوستانتان زخمی شد، اولین اقدامی که انجام خواهید داد ، درمان زخم با دست های آلوده است. در این شرایط اگر به آب و صابون دسترسی نداشتید بهتر است از ژل های الکلی و یا دستمال مرطوب استفاده کنید. علاوه بر این کار می توانید دستکش های لاتکس و یا غیر لاتکس بپوشید و پس از درمان زخم آنها را دور انداخته و دست های خود را ضدعفونی نمایید.

داروهای مسکن و یا ضد درد

جعبه ی کمک های اولیه بدون ضد درد و یا مسکن ها و یا داروهایی که تب راپایین بیاورند ، کامل نیستند. از جمله ی این مسکن ها میتوان به آسپیرین، استامینوفن، ایبوپروفنو ضد دردهای دیگر نیز اشاره نمود. آسپرین به دلیل خطر سندروم ری به افراد زیر ۱۸ سال توصیه نمی شود.

گاز استریل و نوار

از گاز استریل و نوار میتوانید برای اعمال فشار به زخم ها و خراش های سطحی به منظور کاهش خونریزی استفاده نمود. علاوه بر این میتوان آن را برای پوششی روی زخم ها و محافظت به کار برد . باندها می توانند با اندازه های مختلف برای بریدگی ها و خراش های کوچک مورد استفاده قرار بگیرند.

دستمال مرطوب یا راه حلی برای پاکسازی زخم

قبل از پانسمان زخم، بهتر است آن را تمیز کنید. جهت تمیز کردن این زخم ها اگر آب در دسترس ندارید میتوانید از یک دستمال مرطوب ضدعفونی کننده  و یا اسپری هایی که برای این کار تعبیه شدند استفاده نمایید.آب مقطر و یا آب نمک مانند محلول لنزهای چشمی برای شستشوی آسیب های چشمی بسیار مفید است و روی زخم های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پماد آنتی بیوتیک

کرم یا پماد آنتی بیوتیک دارای چندین کاربرد مهم و کلیدی می باشد. این پماد می تواند از عفونت زخم های کوچک پیشگیری نماید و با مرطوب نگهداشتن آن قسمت به بهبودی سریع آن کمک کند. همچنین از چسبیدن باند به زخم نیز جلوگیری می کند.

داروهای ضد آلرژی

با آنتی هیستامین ها میتوان آماده ی مقابله با یک حساسیت خفیف بود. افراد مبتلا به حساسیت های شدید و یا جدی باید از اپی نفرین تزریقی استفاده نمایند. این دارو می تواند در مقابل بیماری هایی مانند آنافیلاکسی – آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک شدید و مرگ آور است که عواملی مانند غذا و یا نیش حشرات پدیدآورنده ی آن هستند.

جعبه ی کمک های اولیه خود را تهیه کنید.

هنگامی که لوازم مربوط و مورد نیاز جعبه ی کمک های اولیه خود را جمع آوری کردید باید سعی کنید آنها را تمیز و خشک نگه دارید. برای این جعبه ، کیف یا وسیله ی خاصی نیاز نیست. شما میتوانید از یک کیف آرایش مقاوم در برابر آب به عنوان جعبه ی کمک های اولیه بهره بگیرید. حتی یک جعبه ابزار و یا یک بسته ی مقاوم هم میتواند جایگزین آن گردد.

 

صفحه اصلی سایت 

مشاهده دوره های مهارتی

 

منبع : لینک


 

لوازم ضروری کمک های اولیه

بنا به گزارش سازمان بهداشت جهانی اولین افرادی که به محل وقوع حادثه می رسند نقش بسیار مهمی در پیشگیری از تبعات جدی عواقب ناشی از حوادث دارند و می­توانند علاوه بر تلفن به اورژانس ، خاموش کردن آتش ، محافظت محل وقوع حادثه ، با انجام کمک های اولیه برای مصدومین احتمالی بسیار مؤثر واقع شوند. شاهدانی که آموزش کمک های اولیه را دیده­اند می­توانند از بسیاری از مرگ­های ناشی از مشکلات تنفسی و خونریزی جلوگیری کنند.

بر این اساس معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با آغاز فعالیت خود از سال 1360 و با توجه به جنگ تحمیلی و نیاز مبرم به حضور نیروهای امدادگر در جبهه­های نبرد، به صورت جدی در عرصه آموزش امداد و کمکهای اولیه به امر تربیت نیروهای امدادی پرداخت و از آن زمان به عنوان یکی از اصلی­ترین متولیان آموزش کمکهای اولیه و فوریتهای پزشکی نقش اثرگذاری در ارتقا دانش امدادگران در سطح کشور ایفا نموده است.

همچنین این معاونت با اعتقاد به پیروی از نظام آموزشی هماهنگ ، منسجم و مبتنی بر دانش روز پزشکی  از سال 86 همکاری مشترک خود را با مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور آغاز نمود و به عنوان یکی از بازوهای اجرایی سازمان در امر آموزش و تربیت نیروهای امدادگر اورژانس خدمات آموزشی ارزنده­ای را در سطح کشور ارائه نموده است.