طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی چیست

این طب یک روش درمان قدیمی از طب سنتی چینی است که در آن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن قرار می گیرند. در ابتدا از این طب برای از بین بردن درد استفاده می کردند اما امروزه برای درمان سایر مشکلات نیز استفاده می شود. بیش از ۳ میلیون آمریکایی از این طب استفاده می کنند، اما در کشورهای دیگر حتی محبوبیت بیشتری دارد. به عنوان مثال، در فرانسه، یک نفر از پنج نفر طب سوزنی را امتحان کرده اند.

چگونه طب سوزنی کار می کند

این طب به دنبال آزاد کردن جریان های انرژی حیاتی بدن یا “چی” با تحریک نقاط در امتداد چهارده مسیر انرژی آزاد است. دانشمندان می گویند که سوزنها باعث آزاد شدن اندورفین ها در بدن می شود که مسکن های طبیعی هستند و ممکن است جریان خون را افزایش داده و فعالیت مغز را تغییر دهد. اسکاپی ها معتقدند این طب تنها به این دلیل کار می کند که مردم بر این باورند که اثر خواهد کرد تاثیری که به اثر پلاسبو معروف است.

آیا طب سوزنی درد دارد؟

این طب بسیار نازک است و اغلب مردم هیچ دردی یا درد کمی را احساس می کنند و اغلب می گویند پس از درمان احساس انرژی می کنند یا آرام می شوند. با این حال، سوزن ها می توانند باعث درد موقت شوند.

طب سوزنی وکمر درد

اگر درمان های استاندارد درد مزمن کمرتان را کاهش ندهند، این طب ممکن است این کار را انجام دهد و دو گروه معتبر پزشکی معتقدند افرادی که در این وضعیت هستند این کار را امتحان بکنند. یک تحقیق بزرگ نشان داد که نوع واقعی و جعلی این طب هردو بهتر از درمان های متعارف برای کمر دردی هستند که بیش از سه ماه طول کشیده است. هیئت منصفه هنوز در مورد اثر این طب برای درد کوتاه مدت در کمر به طور قطعی نظر نداده  است.

طب سوزنی و سردرد

این طب ممکن است به تسکین میگرن یا سردرد تنشی کمک کند. دو مطالعه بزرگ نشان داد افرادی که این طب را انجام دادند، روزهای کمتری با سردرد تنشی داشتند نسبت به کسانی که مراقبت های رایج را دریافت می کردند.

طب سوزنی و فیبرومیالژیا

مطالعاتی که اثر طب سوزنی صحیح  را در برابر درد فیبرومیالژیا  بررسی کرده اند، نتایج متفاوتی داشته است. بعضی از آنها نشان دادند که درد را به صورت موقت تسکین میدهد، اما دیگران به چنین چیزی نرسیدند. یک مطالعه کوچک توسط کلینیک مایو پیشنهاد کرد که این طب ممکن است دو مشکل دیگر فیبرومیالژیا خستگی و اضطراب را کاهش دهد. اما به طور کلی، شواهد کافی برای اثبات اینکه این طب بر روی فیبرومیالژیا کار می کند، وجود ندارد.

طب سوزنی: درد آرتروز

موسسه ملی آرتروز و بیماری های اسکلتی عضلانی و پوست می گوید که طب سوزنی می تواند علاوه بر درمان معمول برای استئوآرتریت مفید باشد. و برخی از تحقیقات اولیه که امیدوار کننده بوده اند نشان داده اند که  آرتروز درد زانو را کاهش می دهد. با این حال، تحقیقات بیشتری نیاز است تا  بدون شک اثبات کندکه بر روی استئوآرتریت موثر است.

طب سوزنی: سندرم تونل کارپ

اثرطب سوزنی نسبت به اثر قرص های استروئیدی برای درد سندرم تونل کارپال دست و بازو مقایسه و تست شد. محققان در تایوان برروی یک گروه، هشت درمان طب سوزنی را به مدت بیش از یک ماه انجام دادند و این بیماران درد کمتری را به مدت طولانی تری نسبت به گروهی که دارو مصرف می کردند، داشتند. در حالیکه مطالعاتی مانند این امیدوار کننده است، همچنان شواهد بیشتری لازم است تا تأیید شود که طب سوزنی بر روی سندرم تونل کارپال موثر است.

طب سوزنی: درد دندان

این طب به درد کشیدن دندان یا جراحی دندان ها کمک می کند اما برخی از مطالعات نشان می دهد که نوع جعلی این طب نیز این کار را انجام می دهد. با این حال، بسیاری از افراد دندان درد را یکی از شرایطی در نظر می گیرند که به این طب پاسخ می دهد.

طب سوزنی: دردهای دیگر

مردم این طب را برای درد گردن، درد عضلانی، آرنج ، و قاعدگی انجام می دهند، با این امید که از داروها و عوارض جانبی شان اجتناب کنند. سازمان بهداشت جهانی بیست و هشت وضعیت مختلف را که گاهی با این طب درمان می شوند، فهرست کرده است.

کمک کردن به داروهای درد

این طب در صورت استفاده از داروهایی که برای درد تجویز شده اند و یا درمان های دیگر، مانند ماساژ، ممکن است تسکین درد را افزایش دهد. همچنین این طب می تواند نیاز به دارو را کاهش دهد.

طب سوزنی: تهوع

این طب در نقطه پریکارد (P6) بر روی مچ دست می تواند علائم حالت تهوع و استفراغ را پس از درمان های سرطان یا جراحی کاهش دهد. مطالعات ده روش متداول طب سوزنی، از جمله سوزن، تحریک الکتریکی و طب فشاری را با داروهایی که تهوع و استفراغ را متوقف می کنند، مقایسه کردند و متوجه شدند طب سوزنی اثر گذاشته است.

طب سوزنی و مراقبت از سرطان

از آنجا که این طب می تواند درد، تهوع و استفراغ را کاهش دهد، گاهی اوقات برای کمک به افراد در معرض علائم سرطان یا شیمی درمانی استفاده می شود. همچنین می تواند به کنترل گرگرفتگی مرتبط با سرطان سینه کمک کند. اطمینان حاصل کنید که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید و به دنبال یک متخصص باشید که تجربه کار با بیماران مبتلا به سرطان را داشته باشد.

افراد مشهور مانند سلین دیون و ماریا کری، طب سوزنی را همراه با درمان های ناباروری انجام داده اند که به آنها کمک کرد تا باردار شوند . بازبینی مطالعات پزشکی این دیدگاه را اینطور بیان می کند که طب سوزنی ممکن است اثربخشی درمان های باروری را افزایش دهند. یکی از نظریه ها این است که طاین طب با کاهش استرس و افزایش جریان خون به تخمدان کمک می کند.

طب سوزنی برای ترک سیگار؟

این طب برای انواع مختلفی از  مشکلات دیگر از جمله ترک سیگار، بی خوابی، خستگی، افسردگی و آلرژی استفاده شده است. شواهد در برخی از کاربردهای طب سوزنی دقیق نیست. به عنوان مثال، مطالعات انجام شده نشان دادند قرار دادن سوزن در گوش بیرونی به ترک کردن سیگار کمکی نمی کند.

طب سوزنی و کودکان

طب سوزنی به طور کلی برای کودکان بی خطر در نظر گرفته می شود، تا زمانی که شما از یک متخصص دارای مدرک که از استانداردهای توصیه شده پیروی می کند، کمک بگیرید. برای کنترل درد یا تهوع و استفراغ پس از عمل جراحی یا درمان سرطان مورد استفاده قرار می گیرد. شواهد علمی از استفاده از طب سوزنی برای درمان اختلال بیش فعالی پشتیبانی نمی کند.

چه زمانی باید از این طب استفاده نمود؟

به دلیل اینکه طب سوزنی به ندرت دارای عوارض جانبی خفیفی است، جایگزین بالقوه برای داروهای درد یا درمان استروئید است. این دارو همچنین داروهای مکمل است که می تواند همراه با سایر روش ها استفاده شود. بهتر است در مورد استفاده از طب سوزنی با مشاور درمانی خود بحث کنید.

خطرات این طب

اگر چه طب سوزنی به طور کلی بی خطر است و مشکلات جدی نادر است، برخی از خطرات وجود دارد. سوزن های استریل نمی توانند باعث عفونت شوند. اطمینان حاصل کنید که متخصص شما از سوزن استریل استفاده می کند که فقط یک بار استفاده می شود. در بعضی از نکات طب سوزنی، سوزن های بیش از حد عمیق می توانند ریه ها یا کیسه صفرا را سوراخ کرده و یا باعث ایجاد مشکلاتی در رگ های خونی شما شوند. به همین دلیل است به یک متخصص که در طب سوزنی به خوبی آموزش دیده است مراجعه کنید.

چه کسی نباید از این طب استفاده کند؟

افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا افرادی که از رقیق کننده های خون استفاده میکنند ممکن است ریسک خونریزی را افزایش دهند. تحریک الکتریکی سوزن ها می تواند درافراد دارای ضربان ساز یا دیگر دستگاه های الکتریکی مشکل ساز باشد. زنان باردار قبل از طب سوزنی باید با پزشک صحبت کنند. مهم است که از درمان های پزشکی متداول چشم پوشی نکنید و تنها به درمان طب سوزنی برای درمان بیماری ها یا درد شدید متکی نباشید.

انتخاب درمانگر

در کشورهای مختلف شرایط صدور مجوز متفاوت است.

انواع آن

برخی از درمان های دیگر از روش های مختلف تحریک نقاط طب سوزنی استفاده می کنند. Moxibustion شامل سوزاندن moxa است که می تواند برای گرم کردن سوزن طب سوزنی یا گرم کردن پوست استفاده شود. الکترواسکولار تحریک الکتریکی را  به سوزن اضافه می کند. یکی دیگر از تغییرات اخیر استفاده از سوزن لیزری است که بر روی (نه در داخل) پوست قرار داده میشود.

ماساژ درمانی  به جای طب سوزنی

اگر شما از سوزن می ترسید، ممکن است بتوانید مقدار مشابه ای از همان اثرات را  ازماساژ درمانی دریافت کنید. طب فشاری شامل فشار دادن یا ماساژ نقاط طب سوزنی برای تحریک مسیرهای انرژی است. مقالات علمی در مورد طب فشاری و طب سوزنی محدود است، اما طب فشاری در کاهش تهوع و کاهش درد موثر است.

 

صفحه اصلی سایت 

مشاهده دوره های گروه پزشکی ، پرستاری ، مامایی 

منبع : لینک

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.