شیوع سکته مغزی

شیوع سکته مغزی در جوانان ایرانی هفت برابر جوامع غربی است

تهران- ایرنا- دبیر دهمین کنگره استروک ایران با اشاره به دو مطالعه که در اصفهان و مشهد درخصوص میزان شیوع سکته مغزی در جوانان انجام شده است، گفت: نتایج این مطالعات نشان می دهد که میزان بروز سکته در جوانان ما هفت برابر جوامع غربی است که یکی از عوامل اصلی شناخته شده آن استرس، مصرف سیگار و الکل است.

شیوع سکته مغزی

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر شهرام اویس قرنی روز سه شنبه در نشست خبری دهمین کنگره استروک ایران اظهار کرد: علاوه بر این، فشارخون بالا، چربی خون، قند خون، چاقی، بیماری های قلبی، استرس، عدم تحرک و رژیم غذایی نامناسب ازجمله عوامل بروز 90 درصد سکته های قلبی به شمار می رود.
وی زمان طلایی برای درمان به موقع بیمار سکته مغزی را 4 و ساعت نیم پس از بروز سکته عنوان کرد و گفت: اگر در این مدت بیمار تحت درمان قرار گیرد، نتیجه درمان بهتر خواهد و هرچه زودتر مثلا اگر در نیم ساعت اول بیمار تحت درمان قرار گیرد، عوارض سکته کاملا برطرف می شود.
اویس قرنی توضیح داد: در هر یک دقیقه که درمان سکته به تاخیر بیفتد، 2 میلیون سلول و 12 کیلومتر راه عصبی از بین می رود؛ پس هر چه زودتر درمان ها شروع شود، عوارض به حداقل می رسد.
وی همچنین به نتایج مطالعه دیگری که در 32 کشور جهان درخصوص فشار خون انجام شده است، اشاره کرد و گفت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که آمار شیوع فشار خون در کشورهای کم درآمد ازجمله ایران نسبت به کشورهای پیشرفته بیشتر نبوده اما درمان بیماران کمتر بوده است؛ به این معنا که یا بیماران از فشارخون بالای خود اطلاعی ندارند، یا داروهای خود را مصرف نمی کنند و به درمان های اشتباهی مانند خوردن آب غوره رجوع کرده که این مساله نه تنها فشار خون آنها را پایین نمی آورد بلکه سبب بالارفتن فشار خون شده و آنها را با سکته مغزی روبه رو می کند.
دبیر دهمین کنگره استروک ایران در خصوص برگزاری این کنگره نیز گفت: این کنگره از دوم تا چهارم اسفند ماه در مرکز همایش های کتابخانه ملی ایران برگزار می شود.
اویس قرنی افزود: باتوجه به اینکه مراقبت از سکته مغزی نیاز به یک کار تیمی دارد، علاوه بر پزشکان مباحثی نیز برای سایر پرسنل تیم درمانی مانند پرستاران در این کنگره ارایه می شودو یک روز کامل اختصاص به آموزش و ارتقای سطح علمی پرستاران این حوزه دارد.
وی با بیان اینکه 150 مقاله به دبیرخانه این کنگره ارائه شده است، ادامه داد: همچنین یک روز به جامعه توانبخشی و یک روز نیز به تکنیسین های اورژانس که خط اول درمان بیماران سکته مغزی هستند در این کنگره اختصاص می یابد.

منبع : لینک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.