سرطان مثانه

سرطان مثانه

سرطان بیماری است که در آن سلول های بدن از کنترل خارج می شوند و زمانیکه سرطان در مثانه شکل می گیرد و یا به عبارتی از سلول های این منطقه شروع می شود، سرطان مثانه نامیده می شود. هر ساله در ایالات متحده، حدود ۵۵۰۰۰ مرد و ۱۷۰۰۰ زن مبتلا به سرطان مثانه هستند و حدود ۱۱۰۰۰ مرد و ۵۰۰۰ زن به دلیل ابتلا به این بیماری جان میبازند.

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه، سیگار نکشید و به خصوص مراقب انواع مواد شیمیایی باشید. مثانه چیست؟مثانه (گاهی اوقات مثانه ادراری نامیده می شود) که یک ارگان بالون شکل در زیر شکم، نزدیک لگن است. این اندام ادرار را از کلیه ها گرفته و در خود ذخیره می کند تا زمانی که از بدن خارج شود.

علت این بیماری چیست؟       

سیگار کشیدن مهمترین عامل خطر برای سرطان مثانه است. سایر عوامل خطر عبارتند از:·

داشتن سابقه خانوادگی سرطان مثانه·

داشتن جهش های خاصی از ژن (تغییرات غیر عادی زمانی ایجاد می شود که سلول های بدن شما تقسیم می شوند).·

قرار گرفتن در معرض بیش از حد مواد شیمیایی خاص در محل کار برای مثال: رنگ، رنگ فلز و محصولات نفتی.·

استفاده از انواع داروهای شیمی درمانی. ·

آشامیدن آب آشامیدنی آلوده به آرسنیک.·

استفاده بیش از حد از گیاه چینی Aristolochia fangchi.·

داشتن عفونت های دستگاه ادراری مزمن (از جمله آنهایی که ناشی از شیستوزوم هماتوبیم هستند).

 علائم این بیماری چه چیز هایی هستند؟   

وجود خون در ادرار از شایع ترین علامت های این بیماری است.·

تکرر ادرار·

درد هنگام ادرار کردن.·

درد پشت.·

درد لگن .

این علائم همچنین می تواند به دلایل دیگری نیز باشند. در صورتیکه هر یک از این علامت ها در شما وجود دارد حتما با پزشک خود صحبت کنید و او را از حال خود مطلع سازید.

چگونه می توانم خطر ابتلا به این بیماری را کاهش دهم؟

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان مثانه، سیگار نکشید (و در صورتیکه سیگاری هستید، آن را ترک کنید) و به ویژه در مورد انواع خاصی از مواد شیمیایی احتیاط کنید. آماردر ایالات متحده در سال ۲۰۱۴ (براساس آخرین سالی که از  افراد مبتلا به سرطان مثانه آمار تهیه شده است) -۷۲،۴۶۲ نفر (۵۵،۰۱۴ مرد و ۱۷،۴۴۸ زن) مبتلا به سرطان مثانه بودند.۱۵،۷۷۵ نفر (۱۱،۲۹۱ مرد و ۴،۴۸۴ زن) از سرطان مثانه جان خود را از دست دادند.مردان نسبت به زنان حدود سه برابر بیشتر به سرطان مثانه مبتلا بودند و مردم سفیدپوست نسبت به سایر نژادها و قومیت ها دارای میزان بالاتری از سرطان مثانه بودند.در میان مردان، مردان سفید پوست بیشترین میزان ابتلا به سرطان مثانه را داشتند (۳۶.۴ در ۱۰۰۰۰۰ مرد)، به دنبال مردان سیاه پوست (۱۹.۰)، مردان اسپانیایی (۱۸.۶)، مردان بومی آمریکایی / آلاسکا (۱۴.۸) و مردان جزیره آسیایی / اقیانوس آرام (۱۴.۰).در میان زنان، زنان سفید پوست بیشترین میزان ابتلا به سرطان مثانه را دارند (۹.۰ در هر ۱۰۰،۰۰۰ زن)، به دنبال آن زنان سیاه پوست (۶.۴)، زنان اسپانیایی (۴.۸)، زنان آسیایی / اقلیت اقیانوس آرام (۳.۷) و زنان نژاد آمریکایی هندی / بومی آلاسکا (۳.۴).

منبع: https://www.cdc.gov/cancer/bladder/index.htm

مترجم: میترا کرمانیان   

 

 

دیدگاه ها غیرفعال است