سرطان سینه
سرطان سینه

سرطان سینه

سرطان بیماری است که در آن سلول های بدن از کنترل خارج می شوند. به استثنای سرطان پوست، سرطان سینه شایعترین سرطان در زنان در ایالات متحده است. مرگ و میر ناشی از سرطان سینه با گذشت زمان کاهش یافته است، با این حال دومین علت مرگ و میر در میان خانم ها را شاید باید سرطان سینه دانست.

هر ساله در ایالات متحده، حدود 237،000 مورد سرطان پستان در زنان و حدود 2100 نفر در مردان تشخیص داده می شود. حدود 41،000 زن و 450 مرد در ایالات متحده هر سال از سرطان پستان میمیرند. در طول دهه گذشته، خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان به طور کلی تغییر نکرده است، اما این خطر برای زنان سیاه پوست و زنان آسیایی و اقیانوس آرام افزایش یافته است. زنان سیاه بیشتر از زنان سفید پوست خطر ابتلا به سرطان سینه را دارند.خطر ابتلا به سرطان سینه با سن افزایش می یابد. در ایالات متحده، متوسط ​​سنی که زنان به سرطان سینه مبتلا می شوند، 61 سال است. مردان مبتلا به سرطان پستان معمولا بین 60 تا 70 سالگی تشخیص داده می شوند.

انواع مختلفی از سرطان پستان وجود دارد. نوع سرطان سینه به سلولی که در سینه به سرطان مبتلا میشود بستگی دارد.سرطان سینه ممکن است در مناطق مختلفی از سینه اتفاق بیافتد.

سینه از سه بخش تشکیل شده است: لوبول هاکانال ها و بافت همبند.

لوبول ها غده هایی هستند که شیر را تولید می کنند. کانال ها لوله هایی هستند که شیر را به نوک پستان حمل می کنند. بافت همبند (که شامل بافت فیبری و چربی است) همه چیز را با هم ادغام می کند. اکثر سرطانهای سینه از کانالها یا لوبول ها شروع می شوند.سرطان پستان از طریق رگهای خونی و عروق لنفاوی خارج از پستان می تواند گسترش یابد. گفته می شود که وقتی سرطان سینه به سایر قسمت های بدن گسترش می یابد، متاستاز رخ داده است.

انواع سرطان سینه

سرطان تهاجمی مجاری(Invasive lobular carcinoma):

در این نوع سرطان سلول های سرطانی خارج از مجاری در سایر نواحی بدن رشد می کنند و یا متاستاز میشوند. چند نوع دیگر از سرطانهای پستان مانند بیماری پژه، سرطان مادالاری، موکینوس و سرطان التهابی پستان وجود دارد.

 علائم سرطان پستان چیست؟

این سرطان در افراد مختلف متفاوت است. برخی از افراد اصلا هیچ علائمی از خود بروز نمی دهند. برخی افراد نیز ممکن است در طی ماموگرافی های روتین خود، متوجه ابتلا به این سرطان شوند.

برخی از علائم هشدار دهنده سرطان پستان:

توده ی جدید در پستان یا زیر بغل (زیر بغل)ضخیم شدن یا تورم بخشی از پستانتحریک یا کمرنگ شدن پوست پستانقرمزی یا پوسته پوسته شدن در ناحیه نوک پستانفرو رفتگی نوک پستان یا درد در ناحیه نوک پستانخارج شدن مایع از نوع پستان مانند خونهر گونه تغییر اندازه یا شکل سینهدرد در هر قسمت از سینه البته به یاد داشته باشید که این علائم ممکن است، دلیلی بر سرطان سینه نباشد. در صورتی که علائم یا نشانه هایی را که باعث ناراحتی شما می شوند بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید.

مدل و حالت عادی پستان چگونه است؟

هیچ سینه‌ای حالتی نرمال و طبیعی ندارد. هر سینه ای که حالتی نرمال برای یک خانم داشته باشد ممکن است برای دیگری عادی نباشد. مدل سینه خانم ها به دلایل بسیاری مرتبط است، مثل، قاعدگی ماهانه، بچه دار شدن، چاق شدن و یا لاغر شدن، و مصرف داروهای خاص. در طول زمان و مسن تر شدن سن افراد سینه ها نیز تغییر می کنند.

مقصود از توده در سینه چیست؟

دلایل بسیاری وجود دارد که سبب ایجاد توده می شود، برای مثال، سرطان.  اما اکثر سرطان ها در اثر استفاده از داروهای شیمیایی خاص ایجاد می شوند. دو علت شایع تومورهای پستانی، وضعیت فیبروستیک و کیست سینه است. وضعیت فیبروزیستیک باعث تغییرات غیرقطعی در پستان می شود که می تواند آنها را توده توده و دردناک کند. کیست ها کیسه های کوچک مایع داری هستند که می توانند در پستان ایجاد شوند.

ادامه دارد… با ما همراه باشید.

منبع : https://www.cdc.gov/cancer/breast/

مترجم : میترا کرمانیان

 

دیدگاه ها غیرفعال است