رگ‎‌ مصنوعی

تلاش محققان برای اجرای فاز کلینیکی رگ‎‌ مصنوعی در مراکز درمانی/بومی‌سازی دو دستگاه ساخت تفلن

رگ‎‌ مصنوعی

محققان پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی بعد از دستیابی به فرمولاسیون تولید رگ‎های مصنوعی با استفاده از غشاهای تفلنی به دنبال مطالعات کلینیکی این محصول هستند که قرار است در یکی از مراکز قلب این آزمایشات اجرایی شود.

دکتر پروین شکراللهی مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، پلیمرهای زیست سازگار را از زمینه‌های تحقیقاتی خود نام برد و گفت: بر این اساس مطالعات ما بر روی ساخت موادی متمرکز شده است که قادرند برخی از عملکردهای نادرست سیستم بدن را ترمیم کنند.

وی ادامه داد: بر این اساس از ۶ سال گذشته این مطالعات با تولید پلیمرهای زیست سازگار آغاز شد و از آنجایی که “غشای تفلن” هیچ‌گاه در ایران تولید نشده بود، از این رو تهیه این نوع غشاها را در دستور کار قرار دادیم.

شکراللهی، دستیابی به فرمولاسیون تولید فرایند غشای تفلن را از دستاوردهای این تحقیقات نام برد و یادآور شد: فرمولاسیونی که در این تحقیقات عرضه شد، فرایند تولید این ماده را تسهیل کرد؛ ضمن آنکه توانستیم ۲۰ درجه دمای فرایند را کاهش دهیم که این امر به جهش اقتصادی در تولید این ماده منجر شود.

این محقق از کاربرد این غشا در بخش پزشکی خبر داد و گفت: بررسی‌های ما نشان داد حدود ۳۰ درصد از مرگ و میرهای سالانه در دنیا مربوط به بیماری‌های قلبی و عروقی است که دلیل آن شیوه زندگی، کم تحرک بودن و رژیم‌های غذایی نامناسب است.

شکراللهی با اشاره به میزان گردش مالی تجهیزات قلب و عروق، گفت: حدود ۷ کشور در دنیا به صورت انحصاری تولید محصولات قلب و عروق را در اختیار دارند و بزرگترین بازارها در آمریکای شمالی، اروپا، آسیا و آمریکای لاتین و اقیانوسیه است.

این محقق با تاکید بر اینکه در این مطالعات با استفاده از غشاهای تفلن اقدام به تولید رگ مصنوعی کردیم، ادامه داد: رگ های مصنوعی می‌توانند بر پایه مواد اولیه‌ای چون “تفلن”، “پلی اتان” و یا “پلی استر”ها تولید شوند و ما در این مطالعات از غشای تفلن بهره بردیم.

وی درخصوص استفاده از غشای تفلن در تولید رگ مصنوعی توضیح داد: این مواد علاوه بر کاربردهای پزشکی در حوزه قلب و عروق، در حوزه نساجی برای تولید کفش و کاپشن ورزشی و همچنین در صنایعی که دارای محیط‌های اسیدی و قلیایی هستند و برای تولید فیلترها کاربرد دارد.

شکراللهی، با بیان این که ثبت اختراع داخلی داشتیم، تدوین استانداردهایی برای این محصول را از جمله دستاوردهای این تحقیق نام برد و یادآور شد: رگ مصنوعی تولیدشده در پیوندهای عروق “پریفرال” و “کرونر”  قلب، نقاط اتصال در حین همودیالیز و همچنین در عمل “بای پس” قلب کاربرد دارد.

این محقق تاکید کرد: تفلن تولید شده برای کاربرد در تولید رگ مصنوعی از نظر تخلخل، عبوردهی مایعات و استانداردهای این رگ مورد آزمایش قرار گرفت.

رگ مصنوعی تولید شده در کشور

رگ‎‌ مصنوعی

وی، ساخت دو دستگاه‌ برای تولید غشای تفلن را از دیگر دستاوردهای این پژوهش نام برد و اظهار کرد: در کل کشور تجهیزاتی برای تولید فرایند تفلن به صورت کامل وجود نداشت؛ از این رو با همکاری صنعتگران اقدام به ساخت دستگاه‌های مورد نیاز کردیم که این گام مهمی در این مطالعات بوده است.

شکراللهی در این باره توضیح داد: فرایند غشای تفلن دارای چندین مرحله است که مرحله اول آن شامل مخلوط کردن مواد اولیه و شکل‌دهی فیلم اولیه است که خوشبختانه تجهیزات مورد نیاز آن هم در پژوهشگاه و هم در ایران موجود است.

وی مرحله دوم فرایند تولید غشای تفلن را کشش حرارتی بر روی فیلم اولیه دانست و گفت: این مرحله در دمای نسبتا بالا و با اعمال نیروی کنترل شده است که این دستگاه در ایران وجود نداشت و با همکاری صنعتگران تولید شد.

این محقق پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی مرحله بعد را اکسترود کردن فیلم اولیه عنوان کرد و افزود: اکسترود کردن با استفاده از نوعی تیوبی صورت می‌گیرد که از آن غشا تهیه شده است و این دستگاه نیز با کمک صنعتگران داخلی طراحی شده است.

وی با بیان اینکه تفلن تولید شده برای کاربرد در ساخت رگ مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت، یادآور شد: فازهای برون‌تنی و همچنین تست‌های لازم برای شار عبور مایعات و تخلخل انجام شده است و نتایج نشان داد که این رگ ویژگی‌های لازم را دارد.

شکراللهی، ابعاد این رگ را بسیار کوچک توصیف کرد و یادآور شد: از این رو دارای ارزش افزوده بسیار بالایی خواهد بود. قطر داخلی تیوب‌ها از ۶ تا ۸ میلی متر تنظیم شده است که از جمله کالیبرهای بزرگ مجسوب می‌شوند.

وی از مذاکره با یکی از مراکز قلب و عروق خبر داد و اظهار کرد: در این مذاکرات درصدد هستیم فاز بعدی این مطالعات که شامل فار مطالعات کلینیکی است را اجرایی کنیم؛ این مرکز قول مساعد همکاری را داده است.

وی بابیان اینکه فاز حیوانی نیز انجام شده است، تاکید کرد: ولی نتایج آن هنوز گزارش نشده است.

رگ‎‌ مصنوعی

منبع : لینک

رگ‎‌ مصنوعی


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/jadair/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/jadair/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمیرگ‎‌ مصنوعیرگهای ‎‌ مصنوعی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.