بازسازی رنگدانه‌های پوست

بازسازی رنگدانه‌های پوست انسان با استفاده از چاپگر زیستی سه‌بعدی

تهران – ایرنا – محققان انستیتوی A*STAR واقع در سنگاپور یک روش مناسب برای کنترل رنگدانه‌ها در پوست مصنوعی با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی ابداع کردند.

بازسازی رنگدانه‌های پوست

به گزارش روز چهارشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس، با وجود این که پوست‌های مصنوعی امروزی در بازسازی پوست، پیوند، سم‌شناسی و آزمایشات شیمیایی کاربرد دارند، این پوست‌های مصنوعی فاقد ویژگی‌های پیچیده‌ای مانند رنگدانه‌ها، غدد عرق‌ریز یا فولیکول‌های مو هستند.
محققان برای ساخت رنگدانه‌های پوست از سه نوع سلول پوستی کراتینوسیتملانوسیت و فیبروبلاست و تکنیک چاپ سه‌بعدی زیستی drop on demand استفاده کردند. این تکنیک دو مرحله‌ای شامل ایجاد ساختارهای سلسله مراتبی متخلخل از جنس کلاژن و سپس قرار دادن سلول‌های پوستی در موقعیت‌های از پیش تعیین شده در ساختار اولیه است. این شیوه امکان کنترل دقیق توزیع سلول‌های چاپ شده را فراهم می‌کند. همچنین امکان تعیین اندازه حفره‌های موجود در ساختار کلاژنی را نیز در اختیار می‌گذارد.
چاپ سه‌بعدی زیستی یک ابزار فوق‌العاده برای تجمیع مواد زیستی و سلول‌های زنده به منظور ساخت پوست مصنوعی در حجم بالا و قابلیت بازتولید است. با وجود این معمولا پخش رنگدانه‌های پوست به‌طور همسان انجام نمی‌شود و این چالش بزرگی است. اما محققان در این پروژه توانستند رنگدانه‌ها را به صورت یکنواخت در سطح پوست مصنوعی توزیع کنند.
این شیوه چاپ سه‌بعدی علاوه بر تولید رنگدانه‌های پوست، برای ساخت پوست مصنوعی به منظور انجام آزمایشات سم‌شناسی و تحقیقات اساسی در زمینه زیست‌شناسی پوست کاربرد دارد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Biofabrication منتشر شده است.

منبع : لینک


معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مقارن با اوج گیری حملات نظامی به کشور در جنگ تحمیلی (سال 1360) و نیاز مبرم کشور به تربیت نیروهای کارآمد در ارائه خدمات فوریت پزشکی، با ماموریت تربیت نیروی متخصص امدادگر و فوریت پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و با تغییر و بهبود شرایط کشور پس از جنگ ماموریت خود را اعتلای سطح دانش و مهارت جامعه و متخصصان در حوزه سلامت قرار داد و تا کنون به عنوان یکی از اصلی ترین متولیان آموزش دوره های مهارتی شغل محور حوزه علوم پزشکی در کشور نقش موثری در ارتقای سطح دانش ایفا نموده است. با توجه به اهمیت موضوع بهداشت و سلامت در جامعه و نقش آن در تحولات اساسی کشور، معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از مجموعه های پیشرو در ارائه خدمات آموزشی مرتبط و متناسب با نیازهای بهداشتی جامعه، اقدام به تدوین و ارائه دوره های کوتاه مدت آموزشی در حوزه های مختلف پزشکی،دندانپزشکی پیراپزشکی و عمومی نموده است تا علاوه بر انتقال دانش روز پزشکی در زمینه توانمندسازی نیروهای متخصص و شاغل در حوزه سلامت ایفای نقش نماید.


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/jadair/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4494

بازسازی رنگدانه‌های پوستچاپگر زیستیعلمی آموزشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.