انواع ماساژهای خانگی در درون منزل

انواع ماساژهای خانگی که به راحتی می توانید در منزل از آنها استفاده کنید

انواع ماساژهای خانگی در درون منزل

خلاصه:

اگر شما یا همسرتان وقت کافی برای یک جلسه ماساژ کامل در اختیار ندارید می ‌توانید تنها در 5 دقیقه یک ماساژ عالی را تجربه کنید. یکی از انواع ماساژهایی که می توانید در منزل از آن بهره مند شوید ماساژ ورزشی است که در آن قسمت‌ هایی از بدن به عنوان هدف تعیین می‌شوند که یک ورزشکار به طور مرتب از آنها استفاده می‌کند و با انجام آنها هدف ویژه ای را دنبال می کند. ماساژ ورزشی به گسترش دامنه‌ی حرکت عضلات‌ فرد کمک می‌کند و برای بهبود عضلات بسیار مفید و موثر نیز واقع می گردد. تکنیک‌های مختلفی در ماساژ ورزشی وجود دارند که بسیار کمک کننده اند. در هنگام ماساژ دادن، به اندازه‌ی کافی بر نقاط مورد نظر فشار وارد کنید. نقطه‌ ی مناسبی پیدا کنید تا …

ماساژ 5 دقیقه‌ای

انواع ماساژهای خانگی

اگر شما یا همسرتان وقت کافی برای یک جلسه ماساژ کامل در اختیار ندارید می ‌توانید تنها در 5 دقیقه یک ماساژ عالی را تجربه کنید. برای تکنیک ماساژ 5 دقیقه‌ای باید مراحل ذیل را دنبال نمایید:

از فشار ساعد استفاده کنید. ساعد خود را روی شانه ‌های فرد، نزدیک به گردن قرار دهید. کف دست‌ ها باید رو به پایین و در قسمت گوشتی ساعد روی عضلات قرار بگیرد. اجازه بدهید وزن‌ شما مستقیما روی شانه های فرد منتقل شود. به سمت جلو هل ندهید.

این وضعیت را چند ثانیه نگه دارید و بعد دست‌ خود را به آهستگی و به اندازه‌ ی یک اینج روی شانه حرکت دهید. دوباره به سمت پایین فشار وارد نمایید. دست‌ها را حرکت دهید تا قسمت استخوانی ساعد روی شانه ‌ها قرار بگیرد. سپس حرکت را از اول تکرار کنید.

شانه‌ها را ماساژ دهید. به سمت پهلوی شخص بروید. با انگشتان‌ خود سر شانه‌ها را لمس کنید و به آرامی به سوی گردن رفته تا جایی که عضلات نرم را احساس نمایید. انگشت های شست را روی قسمت های نرم قرار دهید. برای وارد آوردن فشار بیش‌تر یک شست را روی دیگری بگذارید. به آهستگی با انگشت شست خود به سمت پایین فشار وارد نمایید.

انگشت شست را تنها برای چند ثانیه روی این عضلات نگه دارید، سپس به آرامی فشار بر روی آن بکاهید. به اندازه‌ی عرض انگشت شست به سمت گردن رفته و این حرکت را تکرار کنید. وقتی به گردن رسیدید به نقطه‌ی شروع برگردید و تمام حرکات را تکرار نمایید. پس از آن این تکنیک را بر روی شانه‌ی دیگر نیز پیاده کنید.

گردن شخص را ماساژ دهید. در کنار او بایستید. در حالی که در سمت راست وی ایستاده‌اید دست چپ را به حالت C خم کرده و آن را پشت گردن او قرار دهید. به آهستگی با انگشتان و شست خود به گردن فشار وارد نمایید.

در حالی که با دستان خود در حال انجام حرکت دورانی ملایمی هستید ،فشار را مقداری نگه دارید  . برای هر نقطه 5 حرکت انجام دهید، سپس به سمت بالا و پایین گردن رفته و حرکت را مکررا انجام دهید. پوست را نپیچانید یا دست‌ خود را بیش از حد روی بدن نکشید. بیشتر این روش ها باید با حرکات انگشت انجام شوند.

از حرکات مالشی آهسته در امتداد سر و پشت شخص استفاده کنید، به صورتی که گویا با برس در حال گرفتن پرزها هستید. هم‌ زمان هر دو دست را بکار بگیرید یا جای دو دست را با هم عوض کنید تا در پشت فرد احساس یکنواختی را به وجود آورید.

تکنیک بالا باید تقریبا 5 دقیقه زمان ببرد.

 

ماساژ ورزشی

در ماساژ ورزشی قسمت‌ هایی از بدن به عنوان هدف تعیین می‌شوند که یک ورزشکار به طور مرتب از آنها استفاده می‌کند و با انجام آنها هدف ویژه ای را دنبال می کند. ماساژ ورزشی به گسترش دامنه‌ی حرکت عضلات‌ فرد کمک می‌کند و برای بهبود عضلات بسیار مفید و موثر نیز واقع می گردد. تکنیک‌های مختلفی در ماساژ ورزشی وجود دارند که بسیار کمک کننده اند ولی 3 اصل اساسی وجود دارد که باید آنها را مد نظر قرار دهید:

1) هدف ماساژ را مد نظر قرار دهید . هدف از انجام ماساژ ورزشی چیست؟ هدف ممکن است بالا بردن گردش خون، تحریک مسیرهای عصبی، افزایش قدرت، افزایش انعطاف‌پذیری بدن، یا بهبود حالت آن باشد. ممکن است ماساژ به عنوان گرم کردن یا ریکاوری پس از ورزش نیز بکار گرفته شود.

2) روی تکنیک‌ها تمرکز نمایید. شما کدام تکنیک‌ ها را بکار خواهید برد؟ ممکن است مجموعه‌ای از تکنیک‌ها از جمله مالش، لرزش، تکان دادن، فشرده کردن، فشار مستقیم یا مالش اصحطکاکی را انتخاب کنید و سپس از آنها استفاده کنید.

3) زمان را مدنظر قرار دهید. ماساژ چه زمانی قرار است انجام بگیرد؟ شما ممکن است ماساژ را به عنوان گرم کردن قبل از ورزش یا ریکاوری پس از آن انجام دهید. همچنین ممکن است ورزشکار در طول دوره‌ی آمادگی یا دوره‌ی نقاهت آسیب دیدگی به ماساژ ورزشی نیاز پیدا کند.

اگر سه اصل بالا را دنبال کنید ، قادر خواهید شد به فرد ماساژ خوبی بدهید که هم  برای بدن و هم ورزش وی فوق العاده مفید و موثر واقع خواهد شد.

ماساژ سوئدی

انواع ماساژهای خانگی

مزایای ماساژ درمانی سوئدی فراسوی آرامش بخش بودن است. ماساژ سوئدی علاوه بر آرامش دادن به کل بدن،  فوایدی از جمله بالا رفتن میزان اکسیژن در خون، کاهش سموم در عضلات، بهبود انعطاف‌پذیری بدن، التیام تنش و همچنین بهبود جریان خون می باشد.

ماساژ سوئدی دارای 5 مرحله ی اصلی است:

1) برای آماده شدن عضلات، با حرکات لغزشی و ضربه های رفت و برگشتی شروع کنید. فشار را پشت سر هم کاهش و افزایش دهید تا تنش عضلات برطرف شود و گره‌ها نیز از بین بروند. عضلات را با دست جمع کنید تا ماساژ شما به فرد دارای عمق بیش‌تری ‌باشد.

2) انگشتان شست‌ و پنجه را برای جمع کردن عضلات بکار ببرید و بدن او را برای تکنیک‌های دیگر آماده سازی نمایید.

3) از ضربات ریتمیک استفاده کنید . دو دست‌ خود را به حالت فنجان به هم نزدیک کنید و  سپس به عضلات شخص ضربه بزنید. این حرکت به ریلکس شدن عضلات کمک کرده و موجب می گردد تا آن به حد کافی انرژی بگیرد.

4 ) بدن فرد را برای ایجاد اصحطکاک با کف دستها ماساژ بدهید. این روش موجب ایجاد حرارت شده و در آرام شدن عضلات فوق العاده موثر است.

5) از تکنیک ‌های ارتعاش و لرزش استفاده نمایید. برای لرزاندن پوست و قسمت های عضلانی، نوک انگشتان یا پاشنه‌ی دست را بکار بگیرید. از حرکات رفت و برگشتی استفاده کنید. این عمل موجب می گردد تا عضلات فرد، ریلکس و شل شود.

ماساژ عمقی بافت

انواع ماساژهای خانگی

تکنیک‌ های ماساژ عمقی بافت به التیام تنش‌ ها در عمق ساختار عضلانی بدن کمک می‌کند. برای استفاده از ماساژ عمقی بافت باید با آناتومی عضلات بدن آشنایی کامل داشته باشید و بدانید که چطور بدون ایجاد درد، فشار شدیدی بر نقاط مختلف بدن وارد نمایید.

متخصصان حرفه‌ای ماساژ در این زمینه ها آموزش های فراوانی می ‌بینند ولی شما هم می‌توانید در منزل خود ماساژ عمقی بافت را به بهترین نحو ممکن نیز به انجام برسانید.

در ابتدا آناتومی عضلات پشت را بدقت مطالعه نمایید. به هنگام اجرای این روش ها عضلات را در ذهن‌ خود تصویرسازی کنید.

روغن‌ها را روی پشت بمالید. ساعد را روی پهنای کمر فرد قرار داده و فشار را روی آن کم کم ،افزایش و کاهش دهید. وزن بدن‌ خود را روی فرد بیندازید و ساعدتان را به سمت پایین کمر بلغزانید. از فشار آوردن به بخش‌های استخوانی و ستون فقرات پرهیز نمایید.

از نوک انگشتان و شست جهت بررسی عضلات هر شخص و مقدار تحمل او استفاده کنید. فشار را شروع کنید و قسمت هایی که تحرک عضلات در آنها محدود است و در آن نقاط سفت وجود دارد بیابید.

به بخش هایی از بدن دچار مشکل هستند ،فشار ملایمی وارد کنید. در ماساژ از نوک انگشتان و شست استفاده کنید اما با شانه‌های خود به بدن فشاری وارد نکنید. تلاش کنید حرکاتتان تند و سریع نباشد.

اینها‌ از جمله ی بهترین تکنیک‌های ماساژ هستند که می‌توان در منزل جهت آرامش همسرتان از آنها بهره مند شد. مطمئن شوید به هنگام ماساژ دادن پشت ،با دقت تمام و ملایمت عمل می‌کنید و فرد را تشویق به برقراری ارتباط می نمایید تا اطمینان حاصل کنید که همسرتان بهترین ماساژ زندگی‌ خود را تجربه می کند و از آرامشی که برایش فراهم کرده اید در حال لذت بردن است و از آن کاملا رضایت دارد.

نقاط حساس

انواع ماساژهای خانگی

نقاط حساس در واقع نقاط گره ای روی بدن هستند که در قسمتی دیگر موجب ایجاد درد می شوند. بعنوان مثال ممکن است نقطه‌ ای حساس روی گردن موجب گردد که فرد احساس پشت درد نماید. معمولا راحت ترین روش این است که خودتان نقاط حساس را ماساژ دهید.

وقتی یک نقطه‌ی حساس را شناسایی کردید، شروع ماساژ دادن آن بخش واقعا می تواند راحت و ساده باشد. نقطه‌ ی حساس را با انگشتان، شست‌ها، مشت زدن یا آرنج خود مالش دهید، هر کدام که برای شما راحت‌ تر است. اگر دسترسی به یک قسمت از بدنتان سخت است می توانید از یک توپ تنیس استفاده کنید. مستقیما روی آن نقطه فشار وارد کرده و به مدت 10 تا 100 ثانیه فشار را روی آن نگه دارید. هم‌چنین می‌توانید از ضربه‌های ملایم نیز استفاده کنید.

به فشار توجه ویژه ای داشته ‌باشید. به چیزی که احساس می‌کنید درست است اعتماد کنید. محکم مالش دهید اما نه خیلی زیاد. کمی “درد خوب” اشکالی ندارد! با انجام درست این تکنیک باید در نقطه‌ ی حساس ،احساس رضایت بکنید و بدن‌تان باید بیشتر احساس آرامش و لذت داشته باشد.

روغن ماساژ

انواع ماساژهای خانگی

استفاده از روغن ماساژ ،روشی فوق‌العاده برای بهبود کیفیت ماساژ است و موجب می‌شود دست‌ ها با احساس لطافت و نرمی بیش‌تری روی بدن فرد حرکت کند. روغن ماساژ بسیار بهتر از لوسیون عمل می کند.

کاربرد اصلی روغن ماساژ روان‌ کنندگی و کاهش اصحطکاک است، اما در عین حال ممکن است شما بخواهید از روغن ماساژ به عنوان رایحه‌ درمانی و روغن ‌های معطر استفاده نمایید.

هنگام خرید روغن ماساژ،خواص آن را مدنظر قرار دهید. قیمت آن چقدر است؟ آیا به راحتی از روی پوست تمیز می شود؟ خواص تغذیه‌ ی پوست ، آبرسانی و جذب آن را نیز در نظر داشته ‌باشید.

هم‌چنین به چگونگی فرآوری آن دقت لازم را داشته باشید. یک روغن ماساژ عالی فرابکر بوده و از طریق پرس سرد تولید می شود، خلوص بالایی داشته و مواد مغذی طبیعی آن حفظ شده ‌است.

بیش از حد فشار وارد نکنید

انواع ماساژهای خانگی

در هنگام ماساژ دادن، به اندازه‌ی کافی بر نقاط مورد نظر فشار وارد کنید. نقطه‌ ی مناسبی پیدا کنید تا بتوانید در آن قسمت بدون ایجاد درد کمی فشار وارد کنید.

بهترین روش برای یافتن حد وسط این است که با فرد ارتباطی شفاف برقرار کنید تا بطور دقیق دریابید که او چه احساسی دارد. مواقب باشید که در نقاط استخوانی و ستون فقرات فشار کم‌تری وارد آورید.

چگونه ماساژی دیوانه‌کننده به فرد بدهیم

انواع ماساژهای خانگی

اگر آماده‌ی یک ماساژ عالی در خانه هستید، باید چند نکته‌ی کلی را به هنگام استفاده از تکنیک ‌های ساده‌ ی ماساژ به خاطرتان بسپارید.

1) اطمینان حاصل کنید که با شدت یا سرعت خیلی زیاد مالش نمی‌دهید چون ممکن است عضلات فرد را اذیت کنید. با کف دست، شست‌ها و قسمت گوشتی نوک انگشتان ضربات آرام و هماهنگی بر عضلات وارد کنید.

2)همچنین، تنها تمرکزتان را روی بالای کمر نگذارید. اطمینان حاصل کنید که به قسمت ‌های دردناک دیگر مانند پایین کمر، گردن، پشت سر، دستان و پاها نیز ضربه می ‌زنید.

به گونه ای ماساژ بدهید که فرد احساس راحتی کند

انواع ماساژهای خانگی

بعضی از افراد دارای عضلاتی سفت هستند و این ممکن است موجب شود تا آنها به هنگام ماساژ احساس راحتی نداشته نباشند و داشتن آرامش کامل، حتی در خانه نیز برای آنها سخت و دشوار باشد. چند متد وجود دارد که کمک می نماید فرد بیشتر احساس راحتی داشته باشد:

1) باید به هنگام ماساژ دادن به قسمتی که ماساژ روی آن پیاده می شود  ابعاد دیگری نیز بیفزایید. ممکن است بخواهید هنگام دادن ماساژ، کمی رایحه ‌درمانی کرده و عصاره ‌های معطر را به محیط اضافه نمایید.

2) اگر فرد روی شکم دراز کشیده است حتما به خاطر داشته باشید که صورت او را در حالتی مناسب قرار دهید. شاید لازم باشد برای تنظیم موقعیت سر او از چند بالش استفاده کنید.

3) هم‌چنین ممکن است بخواهید یک حوله‌ی داغ روی کمر فرد قرار دهید. این کار به تقویت شانه و کمر وی کمک کرده و عضلات را نرم و ریلکس می‌کند.

 

صفحه اصلی سایت

منبع: لینک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.