رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی ووسایل کمکی یکی از رشته های علوم پزشکی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وزارت بهداشت میباشد.

این رشته یکی از رشته های گروه توانبخشی است که به نام های ارتوپدی فنی و اورتز و پروتز نیز شناخته شده است و به ساخت انواع وسایل کمکی و اندام های مصنوعی برای افراد معلول میپردازد.

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در بخش های خصوصی و دولتی ازجمله سازمان بهزیستی¸هلال احمر¸بنیاد جانبازان و بیمارستانهای دارای مراکز ارتوپدی فنی مشغول بکار شوند.همچنین میتوانند بعد از کسب تجربه لازم مرکز خصوصی دایر کنند و به افراد فلج ¸افراد با مشکلات اورتوپدی یا افراد نقص یا قطع عضو خدمات ارائه دهند.

افرادی که دارای مدرک کارشناسی اعضای مصنوعی و وسایل کمکی دارند میتوانند در آزمون کارشناسی ارشد این رشته شرکت کنند.

فارغ التحصیلان این رشته میتوانند درمقطع دکتری در رشته های اعضای مصنوعی¸علوم اعصاب¸مهندسی پزشکی¸انو فناوری پزشکی¸ انفورماتیک پزشکی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)᷂ سلامت در بلایا و فوریتها(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)᷂ سلامت و رفاه اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)᷂ اپیدمیولوژی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی)᷂ مددکاری اجتماعی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی بشرط دارا بودن کارشناسی مددکاری)᷂ گفتار درمانی(مجاز برای تمامی رشته های ارشد علوم پزشکی بشرط دارا بودن کارشناسی گفتار درمانی)᷂ شرکت کنند.

مواد درسی این رشته در آزمون کارشناسی ارشد شامل:ارتز و پروتز بت ضریب4/کینزیولوژی و بیومکانیک با ضریب2/معاینه و ارزیابی با ضریب2/اورتوپدی با ضریب 2/ زبان عمومی با ضریب3 میباشد.

ظرفیت پذیرش دانشجویان رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی درمقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه های سراسر کشور20 نفر میباشد.

اعضاء مصنوعی و وسایل کمکی،ارشد وزارت بهداشت، دکتری وزارت بهداشت,ارشد علوم پزشکی,رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

رشته اعضای مصنوعی و وسایل کمکی

لینک

 

معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران مقارن با اوج گیری حملات نظامی به کشور در جنگ تحمیلی (سال ۱۳۶۰) و نیاز مبرم کشور به تربیت نیروهای کارآمد در ارائه خدمات فوریت پزشکی، با ماموریت تربیت نیروی متخصص امدادگر و فوریت پزشکی فعالیت خود را آغاز کرد و با تغییر و بهبود شرایط کشور پس از جنگ، ماموریت خود را اعتلای سطح دانش و مهارت جامعه و متخصصان در حوزه سلامت قرار داد و تا کنون به عنوان یکی از اصلی ترین متولیان آموزش دوره های مهارتی شغل محور حوزه علوم پزشکی در کشور، نقش موثری در ارتقای سطح دانش ایفا نموده است. با توجه به اهمیت موضوع بهداشت و سلامت در جامعه و نقش آن در تحولات اساسی کشور، معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از مجموعه­ های پیشرو در ارائه خدمات آموزشی مرتبط و متناسب با نیازهای بهداشتی جامعه، اقدام به تدوین و ارائه دوره ­های کوتاه مدت آموزشی در حوزه­ های مختلف پزشکی، دندانپزشکی، پیراپزشکی و عمومی نموده است تا علاوه بر انتقال دانش روز پزشکی، در زمینه توانمندسازی نیروهای متخصص و شاغل در حوزه سلامت ایفای نقش نماید. نوآوری و دقت در اجرای کیفی دوره ­ها براساس آخرین دستاوردهای پزشکی، برنامه­ ریزی و مدیریت صحیح و منظم، استفاده از اساتید مجرب دانشگاهی و ارائه گواهینامه پایان دوره معتبر از ویژگی­ های مهم دوره­ های آموزشی این معاونت محسوب می شود.

 

دیدگاه ها غیرفعال است