دوره آموزش تکنسین داروخانه – نسخه خوانی

 • تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۰۸/۰۲
 • نظرات : بدون دیدگاه

دوره آموزش تکنسین داروخانه – نسخه خوانی

 

برخلاف گذشته، امروز به شغل تکنسین داروخانه به دید یک تخصص نگاه می کنند. شغلی تخصصی با حساسیت های خاص که نیاز به گذراندن مهارت هایی ویژه دارد. با توجه به نیازهای فعلی جامعه افرادی که به شغل تکنسین داروخانه اشتغال دارند، باید دایره ی وسیعی از مهارت ها را بیاموزند. این مهارت ها شامل انواع مهارت های علمی و تخصصی و همچنین مهارت های اجتماعی و ارتباطیست. سالهاست سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اقدام به برگزاری دوره آموزش تکنسین داروخانه می نماید. هدف از برگزاری این دوره ها ارتقای مهارت و تخصص فراگیران به سبکی متفاوت است.

 

تکنسین داروخانه

 

تکنسین داروخانه یا نسخه پیچ چه کسی است ؟

تکنسین داروخانه یا دستیار داروخانه را شاید با نام نسخه پیچ هم بشناسید. این فرد در داروخانه یا بیمارستان تحت نظارت مستقیم یک دکتر داروساز قرار گرفته و وظایف شغلی خود را انجام می دهد. تکنسین داروخانه در بخش‌های مختلفی مانند داروخانه‌های شهری و یا بیمارستانی می تواند مشغول به کار گردد. همچنین برای یک تکنسین داروخانه در مراکزی مانند شرکت‌های دارویی، شرکت‌های بیمه و شرکت‌های نرم‌افزاری هم امکان فعالیت وجود دارد.

برای کسب مهارت کافی جهت تبدیل شدن به یک تکنسین داروخانه ی حرفه ای گذراندن چهار مرحله الزامی می باشد.

 • گذراندن دوره ی آموزشی تکنسین داروخانه
 • خواندن کتاب 
 • انجام تمرینات مخصوص نسخه خوانی
 • گذراندن دوره کارورزی در داروخانه 

در واقع افرادی که مهارت و اطلاعات کافی در زمینه ی نسخه خوانی، قیمت زنی، چیدن داروها در قفسه های داروها و آشنایی با داروها را فرا می­ گیرند، به عنوان تکنسین داروخانه شناخته می شوند.

 

هدف از برگزاری دوره چیست ؟

جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران با هدف افزایش مهارت و توانایی نسخه خوانی در افراد فارغ التحصیل، سالهاست که این دوره را برگزار می نماید.

فراگیران با گذراندن دوره، تبحرهای لازم در امر خواندن نسخه شامل نوع دارو، شکل دارو و تعداد آن را بدست می آورند. همچنین با دسته‌ بندی کلی داروها و اصول قفسه چینی داروخانه آشنا می گردند.

علاوه بر این از آنجایی که در داروخانه علاوه بر داروهای شیمیایی، داروهای گیاهی، فرآورده‌های آرایشی و بهداشتی، تجهیزات پزشکی نیز موجود می‌باشد، آشنایی مقدماتی با این گونه فرآورده‌ها و محصولات ضروریست.

برخی مهارتها وجود دارد که یک تکنسین موفق داروخانه در یک دوره آموزشی کوتاه مدت فرا می گیرد. این مهارت ها شامل اطلاعات در مورد داروها، ارتباطات خوب، مهارت های سازمانی با دیگران، مهارت های رایانه ای و قیمت زنی و همچنین تفکر انتقادی و کمک به دیگران را به دست می آورد.

آشنایی با این حرفه فرصتی مناسب برای افرادیست که به دنبال یک کار تمام وقت و یا نیمه وقت می باشند.

دوره نسخه خوانی برای افرادی که قبلا یه صورت تجربی یا تئوری اطلاعاتی در این زمینه کسب کرده اند، فرصت بسیار مناسبی است تا به صورت علمی و تخصصی این مهارت را فرابگیرند.

بعضی از تکنسین های داروخانه مهارت های تخصصی خود را در زمینه ی محصولات استریل، مواد افزودنی، اتوماسیون داروخانه و سیستم های اطلاعات سلامت نیز ارتقا می بخشند.

 

برگزاری دوره تکنسین داروخانه در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در راستای برنامه های بلند مدت مهارت آموزی خود، اقدام به برگزاری دوره های آموزشی تکنسین داروخانه کرده است. تخصصی شدن مشاغل در دنیای امروز نیاز به نیروی کار متخصص و حرفه ای دارد. افرادی که با علوم و مهارت های تخصصی آشنا باشند، قطعا از جایگاه بالاتری در بازار کار برخوردارند.

نیاز جامعه و برنامه درسی اعلام شده در سازمان جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، این فرصت را به شما می دهد تا به دانش و تجربه کافی و مدرک معتبر قابل ترجمه، جهت کار در داروخانه ها و یا شرکتهای دارویی را به دست آورید.

کسب این مهارت ها شما را از سایر متقاضیان فاقد مدرک که به دنبال کار در داروخانه ها و شرکتهای دارویی هستند ، جلوتر می اندازد.

رقابت در دنیای امروز به مراتب سخت تر و پیچیده تر شده و این حرفه ای ها هستند که حرف اول را می زنند.

 

ضرورت تشکیل دوره تکنسین داروخانه

باید توجه داشت که از یک طرف امر نسخه خوانی از اهمیت و حساسیت بسیار زیادی برخوردار است، زیرا با سلامت افراد جامعه در ارتباط می باشد. پس کوچکترین خطا در این زمینه خطرساز خواهد بود. از طرف دیگر افرادی که در سطح داروخانه‌ها مشغول به کار هستند، در اکثر موارد بدون گذراندن دوره‌ های آموزشی و به صورت تجربی مشغول به این کار شده اند.

با دقت نظر در این مسئله ضرورت وجود یک دوره که افراد به عنوان کار آموز زیر نظر اساتید این علم، با مسائل موجود در این فن آشنا شوند، حس می‌شود.

از اهداف اصلی برگزاری دوره تکنسین داروخانه، توانایی نسخه خوانی در افراد فارغ التحصیل می‌باشد. همانطور که گفتیم این افراد تبحر لازم در امر خواندن نسخه شامل نوع دارو،شکل دارو و تعداد آن را بدست می آورند. همچنین با دسته‌بندی کلی داروها آشنا گردیده و مهارت قفسه چینی داروخانه را فرا می گیرند.

 

زمینه‌های اشتغال زایی دوره تکنسین داروخانه

اگر دوره تکنسین داروخانه را گذرانده اید و با مهارت های حرفه ای این شغل آشنا شده اید، فرصت های شغلی خوبی خواهید داشت. برای یک تکنسین داروخانه زمینه اشتغال زایی در موارد زیر وجود دارد:

 • داروخانه شهری
 • داروخانه بیمارستانی
 • شرکت های دارویی
 • شرکت های بیمه
 • شرکت های نرم افزاری

 

سرفصل های دوره و شرایط شرکت در آن

دوره تکنسین داروخانه در مراکز متعددی برگزار می شود. این دوره ها ممکن است به صورت دوره عمومی و یا دوره تکمیلی برگزار گردند که مباحث هرکدام متفاوت است.

مرکز جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران دوره تکنسین داروخانه را با سرفصل های مشخصی برگزار می نماید. علاقه مندان برای شرکت در این دوره ها می توانند با شماره های مرکز تماس حاصل نموده و اطلاعات لازم را کسب نمایند. همچنین تمامی توضیحات تکمیلی در زمینه ی برگزاری این دوه ها از طریق سایت جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران در دسترس شماست.

در ادامه توضیحاتی در رابطه با سرفصل های دوره و شرایط شرکت در آن ارائه می گردد.

 

سرفصل های دوره تکنسین داروخانه 

 • نسخه خوانی
 • آشنایی با دست درمانی داروها
 • اشکال دارویی
 • قیمت گذاری داروها
 • فراورده های آرایشی و بهداشتی
 • داروهای گیاهی
 • تجهیزات پزشکی
 • قوانین و حدود اختیارات
 • مهارتهای ارتباط و تعامل بین فردی

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام دوره

 • کپی صفحه اول شناسنامه
 • کپی مدرک تحصیلی(حداقل دیپلم)
 • کپی کارت ملی
 • اصل فیش بانکی به شماره حساب 19407780 بانک تجارت به نام جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

 

مدت زمان دوره

طول دوره مقدماتی 75 ساعت میباشد.

 

شهریه

شهریه مبلغ  1.750.000 تومان می باشد.

پس از گذراندن دوره، مدرک تکنسین داروخانه از سوی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران اعطا می گردد. با استناد به این گواهینامه ی معتبر، فراگیران می توانند در داروخانه های دولتی و خصوصی و سایر مراکز مشغول به کار شوند.

 

 

سوالات متداول بسیاری از فراگیران دوره تکنسین داروخانه

 آیا مدرکی که بعد از آموزش دوره به دست می آوریم اعتبار کافی برای به دست آوردن شغل را دارد یا نه!

به صراحت میگوییم که نه تنها در دوره ی تکنسین داروخانه، بلکه در بسیاری از دوره های آموزشی دیگر نیز تنها داشتن مدرک برای به دست آوردن شغل کافی نیست.

شاید مهمترین جنبه ی به دست آوردن شغل، کسب تخصص و مهارت لازم، تسلط بر امور و در کل توانایی مدیریت جایگاه مورد نظر است.

مدرک تکنسین داروخانه نشان دهنده این است فراگیران ساعت مشخصی را برای آموزش این تخصص گذرانده اند. همچنین دانش تخصصی مورد نیاز برای به دست آوردن شغل تکنسین داروخانه را کسب کرده اند.

حقوق یک تکنسین داروخانه چقدر است ؟ 

حقوق یک نسخه خوان با توجه به قانون کار است. اما با صلاح دید مسئول فنی داروخانه یا همان داروساز نیز تعیین می شود. یعنی حداقل حقوق دریافتی کمتر از حقوق مقرری قانون کار نمی باشد.  اما حداکثر حقوق با توجه به میزانی است که مسئول فنی داروخانه تعیین می کند که ممکن است با توجه به سابقه شخص، میزان شیفت ها و توانایی ها متغیر باشد.

 

ثبت نام آنلاین

 

تقویم آموزشی

نام دوره تاریخ شروعتاریخ پایانروزساعتمدت دوره (ساعت)وضعیت دورهمحل برگزاریشهریه (تومان)ثبت نام آنلاین
تکنسین داروخانه مقدماتی انلاین
کد 70
14019.201401.10.29فرد17-2075در حال ثبت ناممرکز ژاندارمری1،750،000
تکنسین داروخانه مقدماتی
کد 71
1401.9.151401.12.23سه شنبه9-1475در حال ثبت ناممرکز ژاندارمری1،750،000
تکنسین داروخانه مقدماتی
کد 72
1401.9.191401.10.28زوج صبح10-1475در حال ثبت ناممرکز ژاندارمری1،750،000
تکنسین داروخانه مقدماتی
کد 73
1401.9.191401.10.28زوج عصر15-1975در حال ثبت ناممرکز ژاندارمری1،750،000
تکنسین داروخانه مقدماتی
کد 74
1401.9.211401.11.25دوشنبه و چهارشنبه9-1375در حال ثبت ناممرکز ژاندارمری1،750،000

 

آدرس محل ثبت نام 

مرکز شماره دو : تهران – میدان انقلاب – خیابان فخر رازی – خیابان ژاندارمری غربی – پلاک 75

تلفن: 66479520-021

 

صفحه اصلی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران

برای دیدن دوره های بیشتر اینجا کلیک کنید