ستیریزین

ستیریزین HCL

خلاصه:

ستیریزین، نوعی آنتی هیستامین است که جهت از بین بردن علائم آلرژی همچون آبریزش چشم ها، آبریزش بینی، خارش چشم یا  بینی، عطسه، کهیر و خارش بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو با متوقف کردن ترشح ماده طبیعی خاصی که هیستامین نام دارد و بدن آن را در طول یک واکنش آلرژیک وارد خون می کند ،اثر خود را می گذارد.ستیریزین از کهیر جلوگیری نمی کند و یا از یک واکنش حساسیتی جدی (مانند آنافیلاکسی) جلوگیری نمی کند و آن را درمان نمی نماید. بنابراین، اگر پزشک شما اپی نفرین را برای درمان واکنش های آلرژیک تجویز کرده باشد، همیشه تزریق کننده اپی نفرین را…

 

 

ستیریزین، نوعی آنتی هیستامین است که جهت از بین بردن علائم آلرژی همچون آبریزش چشم ها، آبریزش بینی، خارش چشم یا  بینی، عطسه، کهیر و خارش بدن مورد استفاده قرار می گیرند. این دارو با متوقف کردن ترشح ماده طبیعی خاصی که هیستامین نام دارد و بدن آن را در طول یک واکنش آلرژیک وارد خون می کند ،اثر خود را می گذارد.

 

ستیریزین از کهیر جلوگیری نمی کند و یا از یک واکنش حساسیتی جدی (مانند آنافیلاکسی) جلوگیری نمی کند و آن را درمان نمی نماید. بنابراین، اگر پزشک شما اپی نفرین را برای درمان واکنش های آلرژیک تجویز کرده باشد، همیشه تزریق کننده اپی نفرین را با خود همراه داشته باشید. از سیتیزین به جای اپی نفرین استفاده نکنید.

نحوه مصرف ستیریزین HCL

در صورت مصرف بدون نسخه این دارو جهت خود درمانی، قبل از مصرف، تمام نکات روی بسته بندی دارو را با دقت تمام بخوانید. اگر سوالی داشتید آن را با مسئول داروخانه در جریان بگذارید. اگر پزشک شما ستیریزین را تجویز کرده است،طبق دستور و معمولا بطور روزانه آن را مصرف نمایید.

اگر از قرص های جویدنی استفاده می کنید، قرص را خوب بجوید و سپس آن را ببلعید. اگر از قرص هایی که به سرعت حل میشوند استفاده می کنید، اجازه دهید قرص روی زبان حل شده و سپس آن را با آب و یا بدون آب ببلعید. اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، دوز آن را با دقت و با استفاده از وسیله ی اندازه گیری یا قاشق خاص، اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید چون ممکن است دوز مناسب را دریافت نکنید.

دوز بر اساس سن، وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می گردد. دوز خود را افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از دستورالعمل مصرف نکنید.

اگر علائم آلرژی شما بهبود پیدا نکردند و زخمها پس از سه روز درمان، التیام نیافتند یا اگر بیشتر از شش هفته،کهیرها بر روی پوست بدن باقی ماندند،آن را با پزشک خود در میان بگذارید. در صورتی که وضعیت شما وخیم تر شد یا اگر فکر می کنید مشکل جدی پزشکی دارید (همچون واکنش آلرژیک بسیار جدی یا آنافیلاکسی)، فورا به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی ستیریزین HCL

 

با مصرف این دارو ممکن است خواب آلودگی، خستگی و خشکی دهان رخ دهد. درد معده ممکن است به ویژه درکودکان نیز اتفاق بیفتد. اگر هر یک از این اثرات همچنان ادامه داشت یا وخیم تر شد، فورا موضوع را با پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به خاطر داشته باشید که پزشک ،دارو را به این دلیل تجویز کرده است که نفع آن را بیشتر از خطر عوارض جانبی آن در نظر گرفته است. برای بسیاری از افراد ،مصرف این دارو عوارض جانبی جدی در بر ندارد.

اگر عوارض جانبی جدی همچون مشکل ادراری و یا ضعف دارید، فورا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

واکنش آلرژیک بسیار حساس به این دارو ،نادر است. در عین حال، اگر متوجه علائم واکنش شدید آلرژیک شدید، از جمله:  خارش ، تورم (به ویژه در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید و دشواری در تنفس، فورا به پزشک خود مراجعه نمایید.

 

موارد احتیاط

قبل از مصرف ستیریزین، اگر به این دارو ، هیدروکسیزین و یا به لووستیریزین حساسیت دارید یا اگر از آلرژی دیگری رنج می برید به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیر فعالی باشد که می توانند واکنش های آلرژیک و دیگر مشکلات را ایجاد کنند. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود آگاه سازید، مخصوصا مسائلی همچون: دشواری در ادرار (مثلا به خاطر بزرگ شدن پروستات)، بیماری کلیوی، بیماری کبد.
اگر از این دارو برای درمان کهیر استفاده می کنید، در صورت بروز هرگونه از این علائم هر چه سریع تر به پزشک اطلاع دهید، چرا که آنها ممکن است نشانه هایی ازبیماری های جدی تری باشند:

-کهیرهایی که رنگ های غیر معمول دارند

-کهیرهایی که مثل کبودی یا تاول به نظر میرسند

-کهیرهایی که خارش ندارند.

این دارو ممکن است سبب خواب آلودگی شما شود. تا زمانی که مطمئن نشدید که می توانید کارهایی که نیاز به هشیاری کامل دارند را با طیب خاطر انجام دهید، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات یا هر کاری که مستلزم هشیاری است جدا اجتناب نمایید.

فرآورده های مایع این دارو ممکن است حاوی قند باشند. در صورت مبتلا به دیابت هستید، رعایت احتیاط توصیه می شود. در مورد استفاده ی بی خطر از این محصول با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) آگاه سازید.

در دوران بارداری، این دارو باید تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی ستیریزین HCL

تداخلات دارویی می توانند عملکرد داروهای شما را تغییر دهند یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهند. لیستی از تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای تجویزی / غیر تجویزی و محصولات گیاهی) آماده کرده و آن را به پزشک و داروساز خود ارائه دهید. بدون تایید پزشک خود مصرف داروها را شروع یا متوقف نکنید و دوز آنها را تغییر ندهید.

در صورت مصرف داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی می شوند مانند داروهای ضد افسردگی یا ضد سرفه همچون کدئین، هیدروکودون، داروهای خواب یا اضطراب مانند الپرازولام، لورازپام، زولپیدم، آرامبخشه ای عضلانی مانند کاییزوپروتول، سیکلوبنزاپرین یا سایر داروهای ضد هیستامین همچون کلرفنیرامین، دیفن هیدرامین، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود مانند آلرژی ، سرفه و سرماخوردگی را بررسی کنید چرا که ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده ای باشد که موجب خواب آلودگی شوند. از داروساز در مورد شیوه ی استفاده ی مطمئن از داروها بپرسید.

این دارو را با سایر داروهای آنتی هیستامین مورد استفاده برای پوست (مانند کرم، پماد، اسپری دیفن هیدرامین) مصرف نکنید چرا که ممکن است افزایش بروز عوارض جانبی در فرد رخ دهد.
ستیریزین بسیار شبیه به هیدروکسییزین و لوکوسیتیرین است. از مصرف این داروها در هنگام استفاده از ستیریزین جدا اجتناب نمایید.

این دارو ممکن است با تست های آزمایشگاهی خاص همچون آزمایش آلرژی پوست، تداخل داشته باشد و احتمالا باعث نتایج کاذب شود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاهی و تمام پزشکان از این که شما از این دارو استفاده می کنید، اطلاع دارند.

 

مصرف دوز بالا یا اوردوز 

در صورتی که دوز بالایی مصرف گردد با مرکز مسمومیت یا اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

 

توجه

ستیریزین را به بقیه افراد جهت مصرف ندهید. این مورد، برخلاف قانون است. تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی مانند فشار خون، ضربان قلب، رشد در کودکان ،ممکن است به صورت دوره ای جهت مشخص نمودن پیشرفت شما و یا کنترل عوارض جانبی انجام شود. برای اطلاع از جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت نمایید.

 

منبع : لینک

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.