رد کردن لینک ها

افت قند در مدرسه

افت قند

 

افت قند در مدرسه

افت قند

چه اقداماتی باید انجام داد؟

دانش آموزانی که مبتلا به دیابت نوع یک‌اند ممکن است یک یا دو بار در هفته دچار افت قند(گلوکز) شوند.
زمانی که افت قند به سرعت برطرف شود نباید آن را به عنوان شرایط اورژانسی در نظر گرفت.
زمانی که افت قند، حاد است نمی‌توان آن را فورا به حالت نرمال برگرداند.
دانش آموزانی که افت قند شدید دارند ممکن است در پاسخ به سوالات سردرگم شده یا لکنت زبان پیدا کنند وحتی ممکن است هوشیاری خود را از دست داده و غش کنند.

افت قند یک وضعیت اورژانسی است، باید سریع این مراحل را دنبال کرد:

  • در کنار دانش آموز بمانید و او را در وضعیتی راحت قرار دهید.
  • با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و پس از آن والدینِ دانش آموز را در جریان قرار دهید.
  • چیزی به فرد نخورانید زیرا مواد غذایی و مایعات ممکن است راه تنفسی را مسدود کرده و منجر به خفگی شود.
  • تا زمانی که آمبولانس نرسیده کنار دانش آموز بمانید و او را تنها نگذارید.
  • دانش‌آموز باید گلوکاگون دریافت کند.
    گلوکاگون هورمونی است که موجب افزایش قند خون می‌شود.
    این هورمون به صورت تزریقی و از ماهیچه‌ی ران وارد بدن فرد می‌شود.

جزئیات بیشتر در برنامه مراقبتی دانش‌آموز موجود است و باید دقت کنید که با تزریق گلوکاگون، به فرد آسیبی وارد نکنید.

هورمون گلوکاگون بین ۵ تا ۲۰ دقیقه اثر خود را گذاشته و فرد کم‌کم هوشیاری خود را به دست می‌آورد.
در ابتدا ممکن است دانش‌آموز احساس ضعف، بی حالی یا تهوع داشته باشد که این وضعیت بهبود خواهد یافت.

هنگامی که دانش‌آموز هوشیاری خود را به دست آورد، سطح قند خون او را چک کرده و به او آب‌میوه و خوراکی‌های حاوی کربوهیدرات  بدهید.

آگاهی از اقداماتی که باید در شرایط اورژانسی انجام داد مهم‌ترین امر در نجات دانش‌آموزان مبتلا به دیابت نوع یک است.
با دقت برنامه‌ی مراقبتی دانش‌آموز را دنبال کنید تا بتوانید از وقوع افت قند شدید در مدرسه و شرایط اضطراری پیشگیری کنید.

 

منبع : لینک

به گفتگو بپیوندید

بازگشت به بالای صفحه
X
بستن صفحه