گروه های آموزشی

» مجله سلامتی - پزشکی » چگونه خشکی چشم را برطرف کنیم؟ تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ - ۱۶:۲۶
 30 بازدید

چگونه خشکی چشم را برطرف کنیم؟

خشکی چشم خلاصه: حتما شما هم جهت حمایت از سلامت سیستم بدنی خود غذاهای مفیدی مصرف می کنید؛ چشم ها هم از این مقوله مستثنا نیستند.در نظر داشته باشید که برای محافظت از بینایی خود، چشم ها به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. خارش و سوزش ناشی از خشکی چشم را میتوان با استفاده از […]

خشکی چشم

خشکی چشم

خلاصه:

حتما شما هم جهت حمایت از سلامت سیستم بدنی خود غذاهای مفیدی مصرف می کنید؛ چشم ها هم از این مقوله مستثنا نیستند.در نظر داشته باشید که برای محافظت از بینایی خود، چشم ها به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند. خارش و سوزش ناشی از خشکی چشم را میتوان با استفاده از مکمل ها نیز کاهش داد. به ویژه اسیدهای چرب امگا۳ که کمک فراوانی به تسکین التهاب پلک ها می نماید. اسید های چرب امگا ۳ ممکن است موجب شوند تا غدد اشکی کار خود را بهتر انجام دهند.رژیم غذایی غنی از …

 

چگونه خشکی چشم را برطرف کنیم؟

حتما شما هم جهت حمایت از سلامت سیستم بدنی خود غذاهای مفیدی مصرف می کنید؛ چشم ها هم از این مقوله مستثنا نیستند.در نظر داشته باشید که برای محافظت از بینایی خود، چشم ها به انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیاز دارند.چنانچه در جستجوی تقویت سلامت چشم ها و کمک به رفع نشانه های خشکی چشم هستید، خواندن این مقاله را از دست ندهید.

 

مواد غذایی مفید جهت رفع خشکی چشم

۱) اسیدهای چرب امگا ۳

خارش و سوزش ناشی از خشکی چشم را میتوان با استفاده از مکمل ها نیز کاهش داد. به ویژه اسیدهای چرب امگا۳ که کمک فراوانی به تسکین التهاب پلک ها می نماید. اسید های چرب امگا ۳ ممکن است موجب شوند تا غدد اشکی کار خود را بهتر انجام دهند.رژیم غذایی غنی از امگا ۳ به غدد چشمی یا میبومین کمک می کند تا چربی لازم را برای اشک فراهم کند. چربی موجود در اشک کمک می کند تا بسرعت پس از ریزش اشک خشک شود.

انواع ماهی، منبع بسیار غنی اسید های چرب امگا ۳ است. بهتر است حداقل دو بار در هفته، یکی از انواع ماهی های چرب زیر را مصرف نمایید:

-ماهی تن تازه و نه کنسرو شده

-ماهی خال مخالی

-ماهی ساردین

-ماهی سالمون

-ماهی کولی

-شاه ماهی

همچنین میتوان اسید های چرب امگا ۳ را در آجیل و دانه ها (مثل بذر کتان)، روغن سبزیجات، لوبیای سویا و سبزیجات سبز برگدار یافت.  همچنین ممکن است فرد نیاز به مصرف مکمل امگا ۳ پیدا کند که باید قبل از مصرف با پزشک خود درباره آن مشورت نمایید.

 

۲) لوتئین و زیگزانتین 

با مصرف این دو آنتی اکسیدان(لوتئین و زیگزانتین ) ریسک ابتلا به بسیاری از اختلالات چشمی حاد در فرد به صورت چشمگیری کاهش و یا متوقف خواهد شد. در بین دیگر موارد، این دو آنتی اکسیدان روی سلامت و کارکرد بهتر سلول های چشمی تاثیر فوق العاده ای خواهد داشت.شما می توانید این دو آنتی اکسیدان را از طریق مصرف تخم مرغ، ذرت و سبزیجات سبز برگدار همچون کلم پیچ، کلم بروکلی، اسفناج و کدو نیز دریافت کنید.استفاده از یک مکمل از این دو آنتی اکسیدان هم ممکن است کمک کننده باشد ولی بهتر است قبل از مصرف، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 

۳) ویتامین 

 ویتامین C نیز با نام ” اسید اسکوربیک” شناخته می شود و برای رگ های خونی داخل چشم مفید و موثر هستند.مصرف این آنتی اکسیدان در جلوگیری از ابتلای چشم به آب مروارید بسیار کمک کننده می باشد هر چند مصرف آن برای سلامت عمومی چشم ها بسیار مفید است. بهترین منابع ویتامین C عبارتند از: آبِ پرتقال، آبِ گریپ فروت، مرکبات، اسفناج پخته، گوجه فرنگی، موز و سیب. خانم ها باید در هر روز، حداقل ۷۵ میلی گرم از این ویتامین را مصرف نمایند و آقایان کمی بیشتر و روزانه ۹۰ میلی گرم به مصرف این ویتامین نیازمندند.

 

۴) ویتامین 

قدرت آنتی اکسیدانی این ویتامین جهت حفاظت از سلول های چشم در برابر آسیب ها، عملکرد فوق العاده ای دارد. همچنین ویتامین E قدرت سیستم ایمنی را در بدن افزایش می دهد. میتوان با مصرف مواد غذایی ذیل،نیاز بدن را به این ویتامین برطرف کنید:

-غلات گندم(جوانه گندم)

– انواع بادام ها

-دانه ی آفتابگردان

-کره ی بادام زمینی

– انواع فندق ها

-سیب زمینی شیرین

 

۵) روی (زینک)

این ماده معدنی مهم، کمک می کند تا ویتامین A از کبد جذب و به شبکیه چشم ارسال شود، شبکیه نیز با دریافت آن، شروع به ساخت ملانین می نماید. همانطور که می دانید ملانین رنگدانه ای است که از چشم ها محافظت می کند. وقتی که به اندازه کافی روی دریافت نکنید،در چشم ها ریسک ابتلا به انواع عفونت افزایش پیدا خواهد کرد. بدن به طور طبیعی آن را نمی سازد بنابراین مهم است که آن را از طریق مصرف مواد غذایی دریافت نمایید. شما می توانید روی را از طریق مصرف مواد غذایی همچون: صدف، گوشتِ گاو، خرچنگ، گوشتِ خوک، ماست، ماهی سالمون، شیر، غلات غنی شده و تخم مرغ ، دریافت کنید.

 

منبع : لینک


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : مجله سلامتی - پزشکی
ارسال دیدگاه

X
بستن صفحه