گروه های آموزشی

» مجله سلامتی - پزشکی » فشارخون پایین تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۲۲ - ۱۹:۵۸
 24 بازدید

فشارخون پایین

فشارخون خلاصه: میتوان میزان دقیق فشار خون را اندازه‌گیری کرد و بطور معمول یک عدد مشخص نیز برای آن به دست می‌آید اما باید این نکته ‌ی مهم را مد نظر قرار داد که میزان فشار خون، ثابت نیست و بسته به هر فردی متغیر می باشد. فشار خون ممکن است به شدت در نوسان […]

فشارخون

فشارخون پایین

خلاصه:

میتوان میزان دقیق فشار خون را اندازه‌گیری کرد و بطور معمول یک عدد مشخص نیز برای آن به دست می‌آید اما باید این نکته ‌ی مهم را مد نظر قرار داد که میزان فشار خون، ثابت نیست و بسته به هر فردی متغیر می باشد. فشار خون ممکن است به شدت در نوسان باشد و در فاصله‌ی بین دو بار تپش قلب به میزان زیاد، دچار تغییراتی گردد. وضعیت قرار گرفتن بدن، استرس، شرایط فیزیکی،ریتم تنفس و داروهای مصرفی فرد از جمله فاکتورهایی هستند که در بی‌ثباتی و کاهش یا افزایش فشار خون بسیار تاثیرگذارند. از طرف دیگر …

 

فشار خون پایین

میتوان میزان دقیق فشار خون را اندازه‌گیری کرد و بطور معمول یک عدد مشخص نیز برای آن به دست می‌آید اما باید این نکته ‌ی مهم را مد نظر قرار داد که میزان فشار خون، ثابت نیست و بسته به هر فردی متغیر می باشد. فشار خون ممکن است به شدت در نوسان باشد و در فاصله‌ی بین دو بار تپش قلب به میزان زیاد، دچار تغییراتی گردد.

وضعیت قرار گرفتن بدن، استرس، شرایط فیزیکی،ریتم تنفس و داروهای مصرفی فرد از جمله فاکتورهایی هستند که در بی‌ثباتی و کاهش یا افزایش فشار خون بسیار تاثیرگذارند. از طرف دیگر، نوع تغذیه‌ و این که چه موقع از شبانه روز فشار خون‌ خود را اندازه بگیرید هم در کم و زیاد شدن مقدار فشار خون تأثیر دارد. فشار خون معمولا در شب‌ افت کرده و در زمان بیداری به میزان قابل توجهی بالا می‌رود.

براساس باور اغلب مردم، فشار خون بالا خطرناک است و باید به آن توجه داشت چون ریسک سکته‌ی قلبی را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، فشار خون بالا نیز شایع ‌تر است. در عین حال باید بدانید که فشار خون پایین هم نوعی بیماری است و ممکن است به اندازه‌ی فشار خون بالا، فرد را در معرض خطر قرار دهد. پس باید به اندازه‌ی فشار خون بالا، در مورد این اختلال هم اطلاع داشته باشیم.ممکن است فشار خون شما و شخص دیگری کاملا یکی باشد اما فشار خون شما پایین و  او نیز طبیعی باشد. دلیل آن، این است که فشار خون آن شخص، در حالت عادی و طبیعی، همین مقدار است و با توجه به شرایط فیزیکی و سبک زندگی کاملا نرمال قلمداد می شود. محققان بر این باورند که بعید است که فشار خون به حالت حاد یا مزمن تبدیل شود مگر این که عواملی مهم در ایجاد این شرایط نقش داشته باشند.

 

تعریف کلی فشار خون

فشار خون در واقع مقدار فشاری است که خون به هنگام پمپاژ توسط قلب، به جداره‌ی رگ‌ها وارد می‌کند. فشارخون معمولا بر اساس دو عدد سنجیده می‌شود: فشار خون انقباضی که حداکثر فشار خون است و فشارخون انبساطی که حداقل میزان فشارخون است.

فشار خون انقباضی (Systolic) عدد اول یا همان بالاترین عدد در اندازه گیری میزان فشار خون است. این عدد نشان دهنده مقدار فشاری است که قلب در زمان تپش و رساندن خون به اندام‌های بدن به وجود می آورد.

فشارخون انبساطی (Diastolic)کم‌ترین مقدار فشار خون است و به مقدار فشار خون در هنگام استراحت قلب اطلاق می شود.

 

در وضعیت نرمال، میزان فشارخون باید کمتر از ۱۲۰ روی ۸۰ میلی‌متر جیوه باشد. در اصطلاح رایج به این مقدار فشار خون ” ۱۲روی۸” گفته می شود. عدد ۱۲، فشار خون انقباضی و عدد ۸، فشار خون انبساطی می باشد.

 

حداکثر و حداقل فشار خون انسان در حالت طبیعی، به ترتیب ۹۰ و ۶۰ میلی‌متر جیوه است. چنانچه یکی از این دو عدد از مقدار گفته شده کمتر باشد فشار خون‌ شما پایین است. به عبارت دیگر اگر فشار خون انقباضی شما ، ۱۱۵ میلی‌متر جیوه و فشار خون انبساطی‌تان ۵۰ میلی‌متر جیوه  باشد فشار خون شما در حال حاضر کمتر از حد طبیعی است.

افت ناگهانی فشارخون حتی اگر در حد کاهش ۲۰ میلی‌متر جیوه باشد ممکن است برای فرد کاملا خطرناک باشد. یعنی اگر به عنوان مثال فشار خون شما ناگهان از ۱۱۰ میلی‌متر جیوه به ۹۰ میلی‌متر برسد میتواند خطرناک باشد. در این حالت، فرد دچار سرگیجه و حتی غش شده چرا که مغز نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی، خون دریافت کند.

چنانچه افت ناگهانی فشارخون در اثر خونریزی شدید، عفونت ‌های مزمن یا واکنش ‌های آلرژیک رخ دهد یقینا زندگی فرد به خطر خواهد افتاد. از سوی دیگر ،سبک زندگی بر میزان فشار خون بسیار تاثیرگذار است. ورزشکاران و افرادی که به صورت منظم ،تمرینات ورزشی انجام می‌دهند معمولا فشار خون پایین‌تری دارند ، افراد غیرسیگاری و اشخاصی که رژیم غذایی سالمی دارند و دارای وزن طبیعی می باشند، معمولا فشارخونشان هم طبیعی است. فشار خون در برخی موارد نادر، یک علامت بشمار می رود.در واقع، یکی از علائم اختلالات جدی که زندگی فرد را به مخاطره می اندازد.

 

دلایل افت فشار خون

۱) بارداری

سیستم گردش خون بانوان در دوران بارداری به سرعت دچار انبساط شده و رگ‌ ها به اصطلاح بزرگ‌تر می‌شوند. بنابراین در دوران بارداری، میزان فشار خون به‌ صورت قابل توجهی کاهش می یابد.هر چند این مورد، یک امر طبیعی است و فشار خون پس از پایان بارداری به سطح قبلی خود یعنی زمان قبل از حاملگی باز خواهد گشت.

 

۲) مشکلات قلبی

چند نوع نارسایی قلبی همچون افت شدید ضربان قلب، اختلالات مرتبط با دریچه‌ی قلب، حملات قلبی و نارسایی‌ های ناشی از آن ،منجر به بروز فشار خون پایین می گردد .این عوامل ممکن است به فشار خون پایین منجر شوند چرا که مانع از گردش کافی خون در بدن می شوند.

 

 

۳) مشکلات مرتبط با غدد درون‌ریز

اختلالات مرتبط با غده‌ تیروئید همچون بیماری پاراتیروئید، نارسایی غدد فوق کلیوی( بیماری ادیسون)، کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی و در برخی موارد، دیابت ممکن است از عوامل بروز فشار خون پایین در فرد باشد.

 

۴)کم آبی بدن یا دهیدراته شدن

وقتی آب بدن‌ کاهش می یابد و بدن بیشتر از آن که آب دریافت کند، آب از دست دهد ،بدن دچار کم آبی شده است. کم آبی بدن حتی اگر از نوع خفیف آن باشد موجب ضعیف شدن آن شده و فرد دچار سرگیجه و خستگی مفرط می‌شود. تب، اسهال و استفراغ شدید، استفاده‌ ی بیش‌ از اندازه از داروهای‌ مدر و ورزش سنگین هم ممکن است موجب کم آبی در بدن شوند.

اختلالی به نام کم حجمی خون (شوک هیپوولمیک)، بسیار خطرناک است. این عارضه موجب می گردد تا بدن آب خود را از دست داده و در برخی موارد به مرگ فرد منجر گردد. هنگامی که فرد دچار کم آبی شدید می‌شود، حجم خون در رگ ها کاهش می یابد.کاهش حجم خون هم موجب افت ناگهانی فشارخون می‌شود در نتیجه اکسیژن به اندازه‌ ی کافی به بافت‌ها نمی‌رسد.چنانچه اختلال شوک هیپوولمیک درمان نگردد،بیمار در عرض چند دقیقه یا حتی چند ساعت جان خود را از دست خواهد داد.

 

۵)از دست دادن خون

چنانچه بدن در اثر یک جراحت عمیق یا بزرگ میزان قابل توجهی خون از دست بدهد یا دچار خونریزی داخلی شود، فشار خون به شدت دچار افت خواهد شد.

 

۶)گَندخونی یا عفونت شدید خون

اگر عفونت بدن به جریان خون راه یابد ،گندخونی یا عفونت شدید رخ خواهد داد. این عارضه ممکن است زندگی فرد را به خطر بیندازد چون فشار خون را تحت تاثیر قرار داده و موجب افت شدید آن خواهد شد.

 

۷)واکنش‌های آلرژیک شدید یا آنافلاکسی

در واقع، واکنش آلرژیک شدید یا آنافلاکسی به داروها و همچنین طیف وسیعی از مواد و داروهای آلرژی زا است. آنافلاکسی ممکن است زندگی فرد را تهدید نماید. معمولا آنافلاکسی از مواد غذایی، داروها، سم حشرات و لاتکس یا لاستیک خام، آغاز می شود.این شوک آلرژیک ممکن است موجب بروز اختلالات تنفسی در فرد گردد.کهیر، خارش، تورم گلو و افت فشارخون از علائم آنافلاکسی بشمار می روند.

 

۸)کمبود مواد مغذی موجود در رژیم غذایی

کمبود ویتامین B-12 و اسید فولیک از جمله فاکتورهایی هستند که موجب می‌شوند بدن انسان قادر به تولید مقدار کافی گلبول قرمز نباشد. همین عامل باعث می شود تا فرد مبتلا به کم خونی شده و کم خونی هم، فشار پایین خون را بهمراه خواهد داشت.

 

منبع : لینک


برچسب ها : , , , , , , , ,
دسته بندی : مجله سلامتی - پزشکی
ارسال دیدگاه

X
بستن صفحه