هوميوپاتي چيست ؟

هوميوپاتي يکي از روشهاي درماني است که در حيطه طب مکمل قرار دارد و امروزه در دنيا بسيار گسترش يافته است.بر طبق اعلام سازمان بهداشت جهاني،  هوميوپاتي  بيش از 40 درصد مراجعات پزشكي را به خود اختصاص داده است و پس از پزشكي رايج دومين سيستم درماني است كه بيماران در سطح جهاني از آن استفاده مي كنند.
در هوميوپاتي رويکرد تشخيصي و درماني پزشک بر مبناي پيدا کردن اختلالي است که در سيستم رواني عصبي غددي ايمني يا PNEI ( سيتم مرکزي متعادل کننده بدن )به وجود و موجب بروز علايم در ارگانهاي مختلف بدن شده است
در زمان جالينوس تصور مي شد که تب، يک بيماري است و پزشكان براي درمان تب دارو تجويز مي كردند با گذشت زمان و پيشرفت علم ، پزشكان متوجه شدند که تب يک بيماري نيست بلكه صرفا علامتي از يك بيماري به شمار مي رود. امروزه نيز متاسفانه بسياري از علايم بيماران مثل آسم ، آلرژي ، ديابت ، ميگرن ، فشار خون و …. به عنوان يك بيماري در نظر گرفته مي شوند در حالي كه اينها چيزي جز يك علامت از بيماري اصلي فرد نيستند . متاسفانه سركوب اين علايم نه تنها منجر به بهبود بيماري نمي گردد و علايم بيمار پس از مدتي با شدت بيشتر بر مي گردد بلكه باعث انتقال بيماري به سطوح بالاتر حيات و ارگان  هاي حياتي تر مي شود و فرد مستعد ابتلا يه انواع بيماريهاي صعب العلاج و لاعلاج مثل سرطان ، M.S و … مي گردد كه متاسفانه در دنياي امروز به طور چشمگيري رو به افزايش مي باشند . در هوميوپاتي هيچ گاه براي علايم بيماري دارو تجويز نمي شود و علايم سركوب نمي گردند بلكه با درمان ريشه اي بيماري اصلي ، اين علايم خود به خود نابود ميگردند. اين نحوه درمان نه تنها  مشكل بيمار را براي هميشه و بدون عود درمان مي كند بلكه از ابتلا وي به انواع  بيماريهاي صعب العلاجي كه ماحصل درمان نادرست اين علايم مي باشند پيشگيري مي نمايد .

تاريخچه هوميوپاتي در ايران

سابقه پيدايش هوميوپاتي در ايران را ميتوان به دو دوره زماني تقسيم نمود.
دوره اول كه در آن چند هوميوپات بطور پراكنده به طبابت مي‏پرداختند و بدون شك مي‏توان مرحوم دکتر بهارمند را اولين هوميوپات ايران ناميد. جناب آقاي دکتر حسن بهارمند که بيماري پدرش توسط هوميوپاتي درمان شده بود پس از اخد ديپلماي هوميوپاتي از کشور هندوستان در سال 1920 کار خود را به طور رسمي در کلينيک خود در نزديکي سفارت انگلستان آغاز کرد .در آن زمان رضا شاه به گلکوم ( آب سياه ) مبتلا شده بود و پزشکان آن زمان قادر به مداواي وي نبودند. با معالجه ايشان به شيوه هوميوپاتي ، جناب آقاي دکتر بهارمند به رياست بهداري آن زمان منسوب گرديند. بعد از وي مي‏توان از مرحوم دكتر طبيبي نام برد. ايشان تا سال 1374 در تهران مشغول طبابت هوميوپاتي بودند و با همكاري جمعيت هلال احمر داروهاي هوميوپاتي را در اختيار بيماران قرار مي‏دادند با ورود جناب آقاي دكتر ناصري ، دانشمند برجسته ايراني در سال 1373 و آموزش هوميوپاتي توسط ايشان به پزشكان در دانشگاه آزاد اسلامي دوران جديدي از هوميوپاتي در كشور آغاز گرديد . پس از استقبال بي نظير پزشكان و بيماران در 4/8/1374 شوراي عالي ارزشيابي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي هوميوپاتي را يك روش درماني شناخت و در نهايت در 26/10/1377 دستورالعمل تعيين تكليف پزشكان هوميوپات توسط وزير بهداشت وقت جناب آقاي دكتر فرهادي به معاونت آموزشي وزارت متبوع اعلام شد و در بهمن ماه همان سال به دانشگاههاي علوم پزشكي ابلاغ شد.بعد از قانونمند شدن اين رشته، در سال 1381انجمن هوميوپاتي تأسيس شد. اين انجمن هم اکنون با بيش از 300 عضو رسمي(پزشک عمومي و متخصص) فعاليت ميکند.
آموزش هوميوپاتي در ايرن  بنابه دلايل فوق و با توجه به توصيه سازمان بهداشت جهاني در تلفيق طب هوميوپاتي در نظام سلامت کشور ها ، مرکز آموزشهاي تخصصي جهاد دانشگاهي علوم پزشکي تهران اقدام به برگزاري دوره جامع آموزش هوميوپاتي نموده است .
سيلابس درسي اين دوره بر اساس سيلابس درسيICCH) ) طراحي شده و به تاييد انجمن هوميوپاتي ايران نيز رسيده است .
به پزشكان محترم  ، در پايان سال   دوم و پس از قبولي در آزمون ، مدرك جهاد دانشگاهي علوم پزشكي تهران اعطا مي گردد . همكاران پزشك پس از قبولي در آزمون داخلي انجمن هوميوپاتي ايران (RIHA) مي توانند به عضويت جامعه بين المللي پزشكان هوميوپاتی  (LMHI ) درآيند .

اطلاعات ثبت نام دوره :

مدت دوره: 484 ساعت- آموزش به صورت تئوری
شرايط دوره : بصورت حضوری
زمان برگزاری: 1 روزدر هفته- روزهای پنجشنبه از ساعت 14الی 19
طول دوره: 2 سال- شامل چهارترم- طول هر ترم چهار ماه ونيم
اساتيد: پزشکان عضو انجمن هوميوپاتی ايران
هزينه دوره: هر ترم 14,000,000 ريال
پيشنيازدوره: رشته های پزشکی و مامایی

*  ارائه گواهی نامه معتبر از جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران بعداز آزمون پايان دوره (4 ترم)
* معرفی به انجمن هومیوپاتی ایران و امکان شرکت در آزمون RIHA

مدارک ثبت نام :

–        یک قطعه عکس 4*3
–        کپی از صفحه اول شناسنامه
–        کپی مدرک تحصيلی يا کارت نظام پزشکی
–        کپی پروانه دائم
–        کپی کارت ملی
–        اصل فيش بانکی به مبلغ شهريه
–        شماره حساب 19407780 بانک تجارت شعبه ارديبهشت(قابل واريز درکليه شعب) بنام جهاددانشگاهی علوم پزشکی تهران

محل ثبت نام :

آدرس :  میدان انقلاب – خیابان آزادی- خیابان دکتر قریب – تقاطع خ قریب و فرصت پلاک 3 و 5

تلفن:   02186785  – 66127655