رد کردن لینک ها

لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

تکنسین داروخانه چیست ؟ تکنسین داروخانه و همه چیز در مورد آن

تکنسین داروخانه 

 تکنسین داروخانه و همه چیز در مورد آن

تکنسین داروخانه
تکنسین داروخانه

تکنسین داروخانه 

تکنسین داروخانه یا نسخه پیچ به داروساز کمک می کند تا داروها ی تجویز شده را برای مشتریان آماده کند. او ممکن است درخواست تجویز کتبی را دریافت کند یا ممکن است دستورات پزشکان را که به صورت الکترونیکی یا با تلفن ارسال شده آماده کند.

طبق قوانین هر کشوری، یک تکنسین داروخانه ممکن است داروها را ترکیب کند و مجوز ساخت دوباره دارو را از پزشکان دریافت کند. او لیست داروها را سازماندهی می کند و اگر کمبودی وجود داشته باشد، به داروساز اطلاع می دهد.

وظایف تکنسین داروخانه یا نسخه پیچ : 

تکنسین های داروخانه به طور معمول موارد زیر را انجام می دهند: جمع آوری اطلاعات مورد نیاز از مشتریان یا متخصصین بهداشت برای نسخه پیچیدن

اندازه گیری مقادیر دارو تجویزشده بسته بندی و برچسب نسخه ها سازماندهی موجودی و هشدار کمبود دارو و یا تدارکات به داروسازان قبول پرداخت صورت حساب و انجام مراحل مطالبه بیمه اطلاعات مشتری یا بیمار، از جمله هر نسخه گرفته شده، را وارد سیستم کامپیوتری می کند

پاسخگویی به تماس های تلفنی  مشتریان

در صورتی که مشتریان سوالی در مورد دارو یا مسائل بهداشتی داشته باشند، ترتیب  صحبت مشتریان با داروساز را می دهد. تکنسین داروخانه تحت نظارت داروسازان کار می کنند، کسی که  قبل از دادن آنها به بیمار باید داروها ر کنترل کند. در اکثر کشورها، تکنسین ها می توانند برخی از داروها را ترکیب کنند.

تکنسین های داروخانه که در بیمارستان ها و سایر مراکز درمانی مشغول به کار هستند .انواع مختلفی از داروها مانند داروهای وریدی را تولید می کنند. آنها ممکن است در بیمارستان بچرخند و داروها را به بیماران ارائه دهند.

شما باید به عنوان یک نسخه پیچ موفق چه مهارت هایی داشته باشید؟

علاوه بر آموزش و تمرین، ثبت نام و صدور گواهینامه های مورد نیاز،شما باید ویژگی های خاصی را نیز داشته باشید که معمولا مهارت هایی هستند که به توانایی شما برای انجام این کار کمک می کند. این مهارت ها شامل موارد زیر می باشد:

  • مهارت خدمت به مشتری: تکنسین داروخانه زمان زیادی را صرف تعامل با مشتریان می کند،
    لذا مفید و مودب بودن تکنسین های داروخانه در یک محیط کوچک ضروری است.

 

  • جزئی نگری: اشتباهات در نسخه پیچی می تواند منجربه مشکلات سلامتی جدی شود.
    اگر چه داروساز مسئول تضمین ایمنی تمام داروهاست، تکنسین های داروخانه باید به جزئیات توجه کنند
    تا ازعواقب آن جلوگیری شود.

 

هنگام نسخه پیچیدن و تهیه برچسب ها، مراقب باشید. اشتباهات می توانند کشنده باشد.

مهارت های شنیداری. تکنسین های داروخانه باید هنگام گرفتن سفارشات تجویز به طور واضحی با داروسازان و پزشکان ارتباط برقرار کنند. هنگام صحبت با مشتریان، تکنسین ها باید دقت کنند تا نیازهای مشتریان را درک کنند و در صورت نیاز ترتیب صحبت با یک داروساز را بدهند.

مهارت های ریاضی: متخصصین داروسازی باید از مفاهیم ریاضی مورد استفاده در داروخانه ها در هنگام شمارش قرص ها و ترکیب داروها درک داشته باشند.

مهارت های سازمانی. کار کردن به عنوان یک تکنسین داروخانه شامل برقراری تعادل بین مسئولیت های مختلف است. نسخه پیچ ها نیاز به مهارت های سازمانی خوب برای تکمیل کاری انجام شده توسط داروسازان و در عین حال ارائه خدمات به مشتریان یا بیماران دارند.

صحبت کردن: شما باید بتوانید اطلاعات را به داروسازان انتقال دهید و به راحتی با پزشکان و مشتریان ارتباط برقرار کنید.

خواندن تفهیمی: شما باید قادر به درک مستندات نوشته شده باشید.

 

چشم انداز کاری برای تکنسین های داروخانه

استخدام تکنسین های داروخانه در ده سال آینده ، سریع تر از میانگین برای همه اشخاص رشد می کنند. چندین عامل باعث افزایش تقاضا برای تجویزی داروها خواهد شد. جمعیت پیر می شوند و افراد مسن معمولا از داروهای تجویزی بیشتر از افراد جوان استفاده می کنند. نرخ بالای بیماری های مزمن مانند دیابت در میان تمام گروه های سنی نیز منجر به افزایش تقاضا برای داروهای تجویزی می شود.

پیشرفت در تحقیقات دارویی اجازه می دهد که داروهای تجویزی بیشتری برای مبارزه با بیماری ها استفاده شود. انتظار می رود تعداد افرادی که بیمه درمانی دارند به دلیل اصلاحات بیمه درمانی رو به رشد باشد. همانطور که مردم بیشتر به پوشش بیمه دسترسی پیدا می کنند، نیاز به تکنسین های داروخانه برای رسیدگی به پرونده های آنها ضروری است.

علاوه بر این ممکن است برای تکنسین های داروخانه نقش بیشتری در فعالیت های داروخانه وجود داشته باشد زیرا تکنسین ها باید وظایفی نظیر جمع آوری اطلاعات بیمار، تهیه انواع داروها و تأیید کار دیگر تکنسین ها، وظایفی که قبلا توسط داروساز انجام می شد را انجام دهند.

موارد مورد نیاز آموزشی

آموزشی رسمی برای تکنسین های داروخانه وجود ندارد، اما آموزش درست می تواند یک کاندیدای شغلی را برای کارفرمایان جذاب تر کند.

بسیاری از تکنسین های داروخانه تنها درس های آموزش را دریافت می کنند، اما کارفرمایان کسانی که در یک برنامه آموزشی رسمی در یک مرکز حرفه ای، بیمارستان و یا در ارتش حضور داشته باشند را ترجیح می دهند. این برنامه ها به مدت شش ماه تا دو سال به طول می انجامد، در حالیکه آموزش در محل کار
از سه ماه تا یک سال طول می کشد.

تکنسین داروخانه که در اکثر کشورها کار می کنند باید گواهینامه ازسازمان های معتبر داشته باشند. در ایران نسخه پیچ داروخانه معمولاً داری  تحصیلات مرتبط با این رشته نمی باشد ولی باید هیچ سوسابقه یا اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشد.

جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران یکی از مراکز معتبر است که دوره های دوماهه که شامل نسخه خوانی انواع دارو و اشکال و مقدار آن و نحوه دسته بندی … را زیر نظر اساتید حرفه ای در این علم برای کارآموزان برگزار می کند.

منبع : لینک

تکنسین داروخانه چیست

تکنسین داروخانه چیست

بازگشت به بالای صفحه