رد کردن لینک ها

لطفا به ما امتیاز دهید
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

بیماری لثه در آقایان

بیماری لثه

بیماری لثه در آقایان

بیماری لثه

خلاصه:

همانطور که می دانید سلامت لثه ها برای آقایان از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است چرا که بر دیگر  فاکتورهای سلامت بدن آنها تاثیر می گذارد .ابتلای آقایان به بیماریهای لثه، ۵۶.۴ درصد  نسبت به بانوان بیشتر است. نتایج تحقیقات حاکی از این امر هستند که به دلیل مراجعه ی کمتر مردان به دندانپزشک، سلامت لثه در آنها نسبت به خانم ها، وضعیت وخیم تری دارد ، بعنوان مثال شیوع پلاکهای دندانی و جرم در آقایان بیشتر از بانوان است. همچنین مردان در…

همانطور که می دانید سلامت لثه ها برای آقایان از اهمیت فوق العاده بالایی برخوردار است چرا که بر دیگر  فاکتورهای سلامت بدن آنها تاثیر می گذارد .

ابتلای آقایان به بیماریهای لثه، ۵۶.۴ درصد  نسبت به بانوان بیشتر است. نتایج تحقیقات حاکی از این امر هستند که به دلیل مراجعه ی کمتر مردان به دندانپزشک، سلامت لثه در آنها نسبت به خانم ها، وضعیت وخیم تری دارد ، بعنوان مثال شیوع پلاکهای دندانی و جرم در آقایان بیشتر از بانوان است. همچنین مردان در معاینات دندان بیشتر دچار خونریزی لثه( خونریزی لثه به هنگام پروبینگ)می شوند.

با در نظر گرفتن تمامی جوانب، سلامت لثه ها برای آقایان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چون ممکن است این موضوع گستره ی وسیعی از عوامل سلامت در آنان را تحت تاثیر قرار دهد.

سلامت پروستات و بیماری های لثه

آنتی ژن اختصاصی پروستات ، آنزیمی است که در پروستات تولید شده و در حالت نرمال در مقادیر بسیار کم ترشح می شود، زمانی که پروستات دچار التهاب، عفونت یا سرطان می شود مقدار این آنتی ژن نیز بالا می رود.بر طبق تحقیقات ،در مردانی که نشانه هایی از بیماری های پریودنتال مانند قرمزی ، تورم یا حساس شدن لثه ها دیده می شود و همچنین به بیماری التهاب پروستات مبتلا هستند، میزان این آنتی ژن بیشتر از مردانی است که تنها به یکی از این دو بیماری مبتلا هستند. این موضوع نشان دهنده ی این است که سلامت پروستات ممکن است با سلامت لثه ها یا بالعکس مرتبط باشد.

بیماری های قلبی

پژوهش ها نشان داده است که بیماری پریودنتال ( لثه) و بیماری قلبی با یکدیگر در ارتباط هستند. ابتلا به بیماری پریودنتال ممکن است خطر بیماری قلبی- عروقی در آقایان را افزایش دهد. هر دو این بیماری ها از نوع بیماری های التهابی مزمن هستند. پژوهشگران معتقدند که التهاب، عامل ارتباط بیماری لثه با بیماری های قلبی است. از آنجایی که احتمال ابتلای مردان به بیماری قلبی بیشتر از بانوان است، حفظ سلامت لثه، راه حل مناسبی جهت کاهش خطر ابتلا به این بیماری است.

ناتوانی جنسی

نتایج مطالعات نشان می دهد که آقایان  مبتلا به بیماری پریودنتال(لثه) به ویژه با سن کمتر از ۳۰ سال و بالاتر از ۷۰ سال، بیشتر در معرض خطر ابتلا به ناتوانی های جنسی هستند. التهاب مزمن و طولانی مدت ( مانند التهابی که در بیماریه ای پریودنتال وجود دارد ) می تواند عروق خونی را تخریب کرده و منجر به بروز ناتوانی جنسی در آقایان شود.

سرطان و بیماری پریودنتال در آقایان

تحقیقات نشان داده است که آقایان دارای سابقه ی ابتلا به بیماری های لثه ، ۱۴ درصد بیش از مردانی که لثه های سالمی دارند، مبتلا به سرطان می شوند. مردان مبتلا به بیماری پریودنتال، ۴۹ درصد بیشتر از زنان به سرطان کلیه ، ۵۴ درصد بیش تر به سرطان پانکراس  و ۳۰ درصد بیشتر از زنان به سرطان خون مبتلا می شوند.

 

منبع: لینک

بازگشت به بالای صفحه