گروه های آموزشی

» مجله سلامتی - پزشکی » افت قند در مدرسه تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۳/۰۳ - ۲۲:۰۰
 36 بازدید

افت قند در مدرسه

افت قند خلاصه: دانش آموزانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند ممکن است یک یا دو بار در هفته دچار افت قند( گلوکز ) شوند. زمانی که افت قند به سرعت برطرف شود نباید آن را به عنوان شرایط اورژانسی در نظر گرفت. زمانی که افت قند، حاد است نمیتوان آن را فورا به […]

افت قند

افت قند

خلاصه:

دانش آموزانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند ممکن است یک یا دو بار در هفته دچار افت قند( گلوکز ) شوند. زمانی که افت قند به سرعت برطرف شود نباید آن را به عنوان شرایط اورژانسی در نظر گرفت. زمانی که افت قند، حاد است نمیتوان آن را فورا به حالت نرمال برگرداند .دانش آموزانی که افت شدید دارند ممکن است در پاسخ به سوالات دچار مشکل شوند ، سردرگم شده یا لکنت زبان پیدا کنند و در شرایط وخیم…

 

افت شدید قند در مدرسه

چه اقداماتی باید انجام داد؟

 

دانش آموزانی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند ممکن است یک یا دو بار در هفته دچار افت قند( گلوکز ) شوند. زمانی که افت قند به سرعت برطرف شود نباید آن را به عنوان شرایط اورژانسی در نظر گرفت. زمانی که افت قند، حاد است نمیتوان آن را فورا به حالت نرمال برگرداند .دانش آموزانی که افت شدید دارند ممکن است در پاسخ به سوالات دچار مشکل شوند ، سردرگم شده یا لکنت زبان پیدا کنند و در شرایط وخیم، فرد ممکن است هوشیاری خود را از دست داده و غش کند.

افت شدید گلوکز یک وضعیت اورژانسی است، باید سریع اقداماتی را انجام داد و این مراحل را دنبال کرد:

  1. در کنار دانش آموز بمانید و او را در وضعیتی راحت قرار دهید.
  2. با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و پس از آن والدینِ دانش آموز را در جریان قرار دهید.
  3. چیزی در دهان فرد قرار ندهید و یا به او نخورانید چرا که مواد غذایی و مایعات ممکن است راه تنفسی را مسدود کرده و منجر به خفگی شود.
  4. تا زمانی که آمبولانس نرسیده است در کنار دانش آموز بمانید و او را تنها نگذارید.
  5. دانش آموز باید گلوکاگون دریافت کند . گلوکاگون هورمونی است که موجب افزایش قند خون می شود. این هورمون به صورت تزریقی و از ماهیچه ران وارد بدن فرد می شود.

جزئیات بیشتر در برنامه مراقبتی دانش آموز موجود است و شما باید دقت کنید که با تزریق گلوکاگون، به فرد آسیبی وارد نکنید.

هورمون گلوکاگون بین ۵ تا ۲۰ دقیقه اثر خود را گذاشته و فرد کم کم هوشیاری خود را به دست می آورد. در ابتدا ممکن است دانش آموز احساس ضعف، بی حالی یا تهوع داشته باشد که این وضعیت بهبود خواهد یافت.

هنگامی که دانش آموز هوشیاری خود را به دست آورد، سطح قند خون او را چک کرده و به او آبمیوه و خوراکی های حاوی کربوهیدرات و قند هایی که سریعا قند را به حالت نرمال در می آورند، بدهید.

آگاهی از اقداماتی که باید در شرایط اورژانسی انجام داد از مهم ترین بخش های حمایتی ویژه دانش آموزان مبتلا به دیابت نوع یک بشمار می رود . با دقت برنامه ی مراقبتی دانش آموز را دنبال کنید تا بتوانید از وقوع افت شدید قند در مدرسه و شرایط اضطراری پیشگیری کنید.

 

منبع : لینک


برچسب ها : , , , , , , ,
دسته بندی : مجله سلامتی - پزشکی
ارسال دیدگاه

X
بستن صفحه